Седем български проекта влязоха в Топ 100 на иновационното лидерство в Европа
7 български проекта са сред финалистите в тазгодишното издание на New Europe 100 - мрежата за иноватори в Централна и Източна Европа, която идентифицира новаторското мислене и изготвя ежегодна класация на хора и проекти с визионерски идеи. Организатори на инициативата са Res Publica в сътрудничество с Google, Файненшъл Таймс и Фондация Вишеградски Фонд, както и други организации от Централна и Източна Европа.
Това е четвъртото издание на инициативата и в него, за първи път финалистите бяха обявени едновременно на паралелни събития в София, Полша, Чехия, Словакия и Унгария.
Българите в Топ 100 са Цани Събев, Любомир Янчев, Благовест Димитров – съоснователи на MClimat, система за енергоспестяване и управление на дома; Александър Найденов, създател на PaperHive, онлайн хъб за споделено работно пространство, в услуга на изследователи, които желаят да споделят ресурсите докато четат сложни текстове; Роси Митова – основател на Farmhopping, платформа за търговия, свързваща производител с краен клиент; Димитър Димитров, Tickey; Анита Класанова, Roobar;Йоана Колева, Ива Цолова, Антон Гаврилов, Jamba;Невен Боянов, DIVA CARE.
"Интернет позволява на всеки - от всяко място, на всяка възраст и с всякакви умения - да стартира нов бизнес, да развива съществуващ, да стане предприемач, разработчик или създател на съдържание, да намери публика, за да сподели своята страст и да успява. Това е прекалено голяма възможност за европейския и български бизнес, за да я пропуснат. Никога не е имало по-добро време да бъдеш предприемач!", коментира специалният гост на събитието в София Мат Бритин, президент на Google за Европа, Близкия изток и Азия
Сред участниците от други държави има иноватори, които създават електронни галерии с архиви, противопоставят се на изхвърлянето на храна, преоткриват класическото изкуство и разказват истории с помощта на новите технологии, отбелязват организаторите. Прави впечатление, че тази година в много от случаите, в New Europe 100 са се включили екипи, а не индивидуални участници, което, според организаторите е знак, че бъдещето и успехът на иновациите зависят и от умението за взаимодействие с други хора
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.