Щастливите компании са като щастливите семейства - имат поводи за гордост
Кои са най-важните съставки на усещането за щастието на работното място? Компанията не е неодушевен предмет. Тя се дефинира от екип и когато той е мотивиран и щастлив на работното си място, резултатите са налице. Как се създава щастие в една компания обаче? Може би от най-голямо значение е дали хората се асоциират с ценностите на компанията – приобщавам ли се към екипа, имам ли поле за изява, имам ли щастието и амбицията да поемам рискове и какво е отношението към това. Това е субективният компонент в изграждането на щастието на работното място. Обективният разбира се, са заплатата, социалните политики на компанията, това, как тя дефинира своята устойчивост и не на последно място вярата в лидерите на компанията. Това сподели Светла Лесова, изпълнителен директор на "Монделийз България" от сцената на първия обществен разговор за щастието на нацията, организиран от списание „Мениджър“ в столичния хотел Интерконтинентал.
Ние, в Монделийз имаме вярването, че лидерите са слугата на служителите, които създават онази среда, която води винаги до по-добри резултати, отбеляза тя.
Има една много голяма аналогия между семейното щастие и щастието на работното място. Днес големите лидери се стремят да репликират нещата, които ни правят щастливи в личен план с това, което се случва в компанията, коментира Вержиния Джевелекова, мениджър връзки с обществеността във Филип Морис България. Има още нещо общо между семейството и работното място и то е, че за да върви напред и да се развива, се нуждае от двигател и този двигател се нарича промяна, трансформация. „Специално в нашата компания имахме смелостта да предприемем трансформация, започвайки отвътре, загърбвайки някои от успешните модели, практикувани досега и стартирайки нещо съвсем ново, което не се отнася единствено до продуктите, а се отнася до бизнес модела, отношенията, до методите, които се използват. Взаимствахме модели от по-малките бизнеси и предприемаческите стартъпи и ги въведохме. Така йерархичната структура се свива, става по-широка и помага на по-опитните и по-високо в йерархията да бъдат по-близо до по-младите, по-нестандартните, по-смелите в крайна сметка. Наблюдаваме с радост как нещата се случват по друг начин, подтикнати от тази промяна, затова бъдете смели да правите промени. Да, хората не обичат промени, но обичат подобренията и когато смелите вървят напред и проправят пътя към такъв тип промени, те увличат и останалите.“, разказа Верджиния Джевелекова. Трансформацията е взаимен процес и когато вкараш целия екип в този процес, когато ги накараш да се чувстват собственици на промяната, тогава стигаме и до мечтаните от всички бизнес ръководители високи нива на ангажираност, подкрепи тази теза и Светла Лесова.
Големите компании да споделят своя пример за постигане на удовлетворение и ангажираност в училищата, препоръчаха от аудиторията.
Ако искате нещо да се случи с децата и образованието им, променете себе си. Това е единствената сила, която може да направи нещо истинско, коментира друг участник в днешния първи обществен разговор за щастието на нацията, заяви друг участник в днешния първи обществен разговор за щастието на нацията, Петя Данкова, директор на частно музикално училище Voice Academy. Младите хора и децата учат, включително и усещането за щастие през добрите примери, в този смисъл образованието вече не е само в училище и всички трябва да имат предвид това, заяви Евелина Павлова, журналист и създател на мрежата училищни медии- Teen Station."
[[{"fid":"327290","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":728,"width":1092,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]
Как да учим децата да се грижат за щастието си, коментираха Евелина Павлова, журналист, социален предприемач, Петя Данкова, директор на частно музикално училище Voice Academy и техни възпитаници
Давайте на хората - независимо от възрастта им - повече поводи за гордост. Гордостта е важен и основателен повод за щастие. Това пък бе един от основните изводи от провеждания паралелно с форума хакатон днес в галерия „Кредо Бонум. . В рамките на два часа екип от архитекти, криейтив директор, експерти по емплоер брандинг, психолог, изведоха концепцията на щастливото работно място.
Щастието е нещо, което много подценяваме в нашата култура заради оцеляването. Работното щастие по дефиниция се състои от два компоненат – „Аз" и работната среда. Едно от най-важните неща, които трябва да се дават на хората в този смисъл е гордостта. Давайте им по-често повод да гордост заради лични и общи постижения, заради това, че са част от престижен бранд, съветват участниците в хакатона.
Парите, по степен на важност, може би са вторият съществен фактор. Хората, като цяло не са недоволни от количеството пари, които получават, а от това, че може би са ощетени. Давайте информация на хората защо получават толкова и какво трябва да правят, за да получават повече.
Усещането за психична безопасност е трети съществен фактор за изграждането на щастливото работно място според участниците в хакатона. За хората е важно да знаят могат ли безнаказано да изразяват мнението си, да знаят какво се случва и защо се случва в компанията – това им създава усещането за стабилност и безопасност.
Средата е важна и като физически компонент и на първо място за едно удобно място е то да не пречи. Това означава да бъде здравословно, да не натрупва умора през работния ден като предлага съпоставимост между средата в офиса и естествения цикъл на слънцето. Като нещо повече, което може да се добави към този екзистенц минимум то това са нещата, които стимулират продуктивността – ако бизнесът е свързан с дейност, която предполага обездвижване, то трябва да има зони, стимулиращи интеракции, раздвижване. Ако преобладава умственият труд, трябва да се осигурят възможности за релаксиране, посочиха в заключение участниците в хакатона.
[[{"fid":"327291","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"2":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":728,"width":1092,"class":"media-element file-default","data-delta":"2"}}]]
Участници в хакатона представиха резултатите от сесията, проведена паралелно с форума
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.