Ще фалира ли УНСС? Университетът се намира в патова ситуация
Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) е изправен пред сериозна криза. Заплашен е да бъдат запорирани сметките му, което може да доведе до спиране на стипендиите на студентите и заплатите на преподавателите. Причината са неплатени задължения към фирма, която строи новия корпус. За новата сграда УНСС печели проект за 4,5 млн. лв. по Оперативна програма “Региони в растеж”. Допълнителни 7,5 млн. лв. трябва да се осигурят от две министерства - на финансите и на образованието.
„УНСС се нуждае от 10,3 млн. лв., за да бъде завършен и оборудван новият учебен корпус и да не се стигне до фактическа неплатежоспособност на висшето училище с близо 22 000 студенти, и то в навечерието на неговия 100-годишен юбилей”. Това обявиха от УНСС в отворено писмо до министър-председателя, министъра на финансите и до министъра на образованието и науката.
„Необходимо е финансирането да се осигури в най-кратки срокове, за да се удължи срокът на проекта за реконструкция на новия учебен корпус. В противен случай ще бъдат загубени 4,5 млн. лв. европейска безвъзмездна помощ, която държавата ще се наложи да връща заедно с лихвите”, посочват от УНСС.
Те подчертават, че на 16 април 2019 г. изпълнителят на проекта е отправил покана за доброволно изпълнение на текущите задължения по проекта от страна на УНСС.ю
„Нещо повече - има риск сметките на университета да бъдат запорирани, което ще доведе до спиране на изплащането на стипендиите и помощите на студентите и докторантите, на заплатите на преподавателите и служителите”, се казва още в позицията на УНСС.
От Министерството на финансите отговориха, че ще изпълнят обещанието си да дадат до 7,6 млн. лв., но „едва след усвояване на ресурса по Оперативна програма „Региони в растеж“ и до размера на проекта съгласно основния договор”.
„Към настоящия момент предвидените в проекта средства в размер на 4,5 млн. лв. по ОПРР не са усвоени и считаме, че средства от държавния бюджет следва да бъдат предоставени след пълното усвояване на безвъзмездната финансова помощ. Също така Министерството на финансите не може да подкрепи направеното искане за допълнителни средства, които са вследствие от сключено допълнително споразумение към основния договор за 1,2 млн. лв. с фирмата-изпълнител „ГВ 2016“ ДЗЗД заради открит топлопровод под строителния парцел след приключване на процедурата, както и за 1,5 млн. лв. за обзавеждане и оборудване на учебните помещения”, посочиха от финансовото министерство.
„Нямаме бюджетен ангажимент в легалния му смисъл - право на разход, гласувано в Закона за бюджета, или в постановление на Министерския съвет. Имаме уверение от министъра на финансите, изразено в писмо от края на 2016 г., че ще бъде дофинансиран проектът на УНСС. Този ангажимент все още е валиден. Спорът е дали първо трябва да се усвоят средствата от оперативната програма и след това да се предоставят средствата от бюджета, или обратното”, коментира министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, цитиран от БТА.
Той добави, че по случая с УНСС „имат отношение Международната банка за развитие и Министерството на финансите и може би МОН в най-малка степен е в този триъгълник”.
„Говорихме с ректора проф. Стати Статев, но такива средства в бюджета на МОН няма заложени”, поясни образователният министър.
Това поставя университета в патова ситуация и реален риск от фалит
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.