Турският посланик у нас разбуни духовете с провокативно изказване, Борисов ще му търси сметка

Турският посланик у нас разбуни духовете с провокативно изказване, Борисов ще му търси сметка

Турският посланик у нас разбуни духовете с провокативно изказване, Борисов ще му търси сметка

Турският посланик провокира реакции сред политическия елит у нас с двусмислено изказване на официално събитие днес, като обвърза турските инвестиции в България с изучаването на турски език в училищата и поиска съдействие от българските власти.

„Ще предам едно общо желание на нашите инвеститори-бизнесмени, които искат да се даде заетост, както за българските граждани, които знаят турски, така и за българските граждани, които не знаят турски. Колкото повече нараства броят на онези български граждани, които, освен български, владеят добър устен и писмен турски език, толкова повече това ще насърчи притока на турски инвестиции в страната“, заяви посланикът на Турция у нас Хасан Улусой на церемония по откриване на нови промишлени мощности край Кърджали. Лентата по откриването на завода за части за автомобилната промишленост на чуждестранна компания бе прерязана от  премиера Бойко Борисов. Проектът представлява инвестиционен център с 20 000 кв. м. площ за производство на каучукови, пластмасови и метални съединения за спирачните системи на световно известни автомобилни марки и зона за отдих и възстановяване.

"Не е работа на турския посланик да дава съвети за изучаването на втори езици и ще му потърся отговорност. Държавата се е произнесла много ясно по този въпрос.", реагира Борисов

И допълни: „Най-големият проблем, за който споделят инвеститорите, е липсата на квалификация и езиковата подготовка. В България всеки гражданин след българския език, е свободен да учи втори, трети и колкото желае езици. Не е моментът днес, при откриването на такъв завод да се влага негативен оттенък. Българите учат и английски, и немски, и китайски. В образованието ние имаме много ясни програми. Работа има колкото искате. Просто трябва квалификация".

По-бърза от него в реакцията си бе Корнелия Нинова, която преди изказването на Борисов излезе с коментар на страницата си във Фейсбук. „Искането на турския посланик за задължително изучаване на турски език в България е абсолютно неприемливо и е поредният опит за чужда намеса във вътрешните работи на България“, написа тя.

„Днес честваме делото на Кирил и Методий, азбуката, езика си и приноса ни към другите славянски народи. Дълбок поклон пред Светите братя“, напомни още Нинова.

Откритият днес край Кърджали завод е четвърти у нас за производство на части и съединения за автомобилната индустрия.

Новият завод ще е роботизиран, в него ще работят около 300 души. Освен в Кърджали, инвеститорите са решили да открият нов завод във Враца с 1000 работни места, сподели премиерът на страницата си във Фейсбук.

На път за Кърджали, Борисов и придружаващите го вицепремиерът Томислав Дончев и финансовият министър Владислав Горанов се отбиха в село Козлец. На мегдана, премиерът пи кафе и си поговори с местни жители, показват снимки във фейсбук профила му.

[[{"fid":"333086","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":960,"width":720,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

[[{"fid":"333087","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"2":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":720,"width":960,"class":"media-element file-default","data-delta":"2"}}]]

[[{"fid":"333088","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"3":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":720,"width":960,"class":"media-element file-default","data-delta":"3"}}]]

След това церемонията по откриването на предприятието, Бойко Борисов посети манастирския комплекс „Свети Йоан Предтеча“ в Кърджали. Той инспектира строителните дейности по възстановяването на светата обител.

Правителството отпусна общо 1 милион лева за строежа на манастира в града - 800 хиляди лева през 2015 г. и 200 хиляди лева през 2017 г., припомнят от пресслужбата на МС.

„В Родопите от 100 години манастир не е правен. Оставям изводите на тези преди мен, които обичат да приказват. Ние без много да приказваме - строим църкви и манастири и то в сърцето на Кърджали и в същото време с нашите братя мюсюлмани поддържаме прекрасни отношения“, каза премиерът Бойко Борисов. Той подчерта, че през октомври очаква манастирският комплекс да бъде изцяло завършен. 

„Могло е да го направят и преди 10 години и преди 20 и преди 30 години е могло, но никъде не са направили“, заяви още министър-председателят.

„Първият параклис тук е от VII-VIII век“, посочи отец Николай, който служи в храма при манастира. Той подчерта, че помощта от правителството за възстановяването на манастирския комплекс е важна за православната общност в региона. 

„От Смолян до Ивайловград манастири няма. Това е исторически момент“, каза отец Николай и допълни, че първите разкопки на историческия за региона манастир са започнали още през 1932 г.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ