Зам. генералният секретар на ОИСР:България трябва сама да реши за еврото

Зам. генералният секретар на ОИСР:България трябва сама да реши за еврото

Според мен България трябва да реши сама. Еврото е интересен, успешен експеримент в по-голямата част от Европа, но поради различни причини някои държави може да не искат да се присъединяват към него в даден момент, тъй като имаш по-голяма свобода да използваш собствена парична политика. Нашата организация няма становище по въпроса. България трябва да реши какво е в неин интерес. Това каза зам. генералният секретар на ОИСР Джефри Шлангенхауф, който даде интервю за предаването "120 минути" по Би Ти Ви.

"Разбирам тезите и на двете страни на дебата, виждам и в исторически план, виждам някои от потенциалните негативи. Връщайки се към кризата в Гърция преди няколко години – много хора тогава казаха, че бяха отнети естествените процеси на адаптиране по отношение заплати и други фактори. Но това трябва да реши правителството в обща, открита дискусия. Това бих казал. Хората да имат възможност да допринесат към процеса и гражданското общество, правителството и бизнесите да седнат заедно, да общуват помежду си и заедно да вземат решение", добави той.

Според него няма бързо решение за успокояване на инфлацията. "Ще изисква много отдаденост. Но ще трябва да разрешим проблемите, свързани с веригите на доставки, особено що се касае до енергийния сектор. Знам, че това е причина за огромен стрес и сред гражданите тук, в България, и в цяла Европа, както и в САЩ", коментира той.

По думите му най-разумното в настоящата ситуация е да се инвестира. "Едно от нещата, които ще се изяснят с присъединяването на България към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие е, че държавата ще стане по-привлекателна за инвестиции, а те създават работни места, възможности и увеличават стандарта на живот. Така че това засяга живота на всеки средностатистически българин. Според мен трябва да се замислите как генерирате инвестиции и възможности. През това минаха и Щатите, след голямата рецесия през 1982 г., когато имаш рекорден икономически ръст – и в работните места, и в доходите, всичко се основаваше на значителни инвестиции и стимули за инвестиции от страна на хората", посочи Джефри Шлангенхауф.

Според него България трябва да се придържа към ангажимента на правителството за борба с корупцията и проблемите с интегритета. "Това сякаш беляза България като несигурно място за инвестиции, заради риска от корупция. Ако се справите с това, инвестициите отново ще бъдат привлечени към България", прогнозира американският икономист.

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ