BioNTech обяви готовност да разработи нова ваксина за 100 дни

BioNTech обяви готовност да разработи нова ваксина за 100 дни

BioNTech обяви готовност да разработи нова ваксина за 100 дни

Ръководството на германската биотехнологична компания BioNTech е уверено, че може да разработи ваксина срещу нови щамове на коронавируса за сто дни. Това заявиха главният изпълнителен директор, съосновател на BioNTech Угур Шахин и директорът на медицинските изследвания Йозлем Тюречи в интервю, публикувано в понеделник от френското бизнес издание ECO. 

„Разполагаме с технология, доказала своята ефективност, която ни позволява да създадем нова ваксина за 100 дни, ако възникне необходимост“, категоричен бе Шахин. Както той припомни, „за да бъде такава ваксина готова за употреба, тя трябва да бъде тествана от регулаторните органи и съответните държавни агенции“.

Събеседниците на вестника бяха попитани дали ваксината, създадена вече от BioNTech, може да остане ефективна срещу нови щамове на коронавируса. „Ако е необходимо ваксината да се адаптира към нови условия, тогава е съвсем просто това да се направи въз основата на технологията на матричното РНК. Направихме това стотици пъти на експериментално ниво в областта на изследванията на рака. Действието се състои в това да се замени генетичният код на протеина на шипа на оригиналния вирус с кода на новия щам на коронавирус във ваксината“, обясни Тюречи, пред изданието, цитирано от Агенция "Фокус". 

„В момента използваме този метод, за да работим върху „Делта“ щама. Отне ни само няколко седмици за разработката“, подчерта Тюречи. Тя обяви плановете клиничните изпитания да бъдат стартирани през август. 

Шахин информира, че той и колегите му провеждат лабораторни изследвания на кръвния серум на ваксинирани хора, за да се определи дали ваксината, която те са създали преди това, е в състояние да защитава срещу нови щамове коронавирус. „Тествахме 30 щама, нашата ваксина демонстрира неутрализираща активност за всички тях. Въпреки че по отношение на редица щамове активността на антителата се оказа ниска, понякога 2-3 пъти“, уточни ученият. 

Предвиждайки развитието на пандемията, Шахин изрази мнение, че „вирусът ще остане дълго време“. „Той ще продължи да мутира, периодично ще се появяват малки епидемични огнища в страните по света. Нашите клинични проучвания показаха, че изглежда, че третата доза на ваксината ще бъде от полза, тъй като ще укрепи имунната система, като индуцира голям брой антитела, т.е. създава защита на човек срещу инфекция. Въпреки това, ние не все пак разполагаме с достатъчно научни данни, за да се определи в кой момент ще трябва да се направи тази трета инжекция. Като цяло това решение трябва да се вземе от регулаторните органи“, предупреди експертът. 

„Към този момент е ясно, че всяко неваксинирано лице, което продължава да бъде изложено на вируси, вероятно ще бъде инфектирано с тях, тъй като вирусите ще стават все по-заразни“, каза Шахин, отговаряйки на въпроса дали ваксинацията трябва да стане задължителна. „Следващото поколение вируси ще има инфекциозен капацитет от около 6-8 случая. Т.е. заразен човек ще може да зарази до осем други хора, които нямат имунитет“, предупреди ученият. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ