България излиза от третата вълна на COVID-19

България излиза от третата вълна на COVID-19

България излиза и от третата вълна с COVID-19. Успяхме да постигнем това, което си бяхме поставили за цел и това, което много пъти говорихме пред вас. Няма нито една червена колона в страната. Постигнахме го благодарение на това, че през цялото време ни водеше разума, интелекта на нашите експерти, които стоят тук на масата и дисциплината. Убеден съм, че с това поведение много скоро България ще се превърне в пример за постигане на резултати с разумни и последователни действия. Такива резултати каквито не могат да бъдат постигнати в много европейски страни. Това обяви здравният министър проф. Костадин Ангелов по време на седмичния брифинг на Националния оперативен щаб. 

Той благодари на всички български граждани, които повярваха в необходимостта от мерките, на тези, които се довериха в гласа на науката и на всички, които са носели маски на местата, на които това е било задължително, както и на тези, които вярваха, че е по-добре да си останат вкъщи, отколкото да отидат на масово събитие. "Благодаря ви българи!", каза още здравният министър. Той отправи благодарности и към членовете на НОЩ за това, че през цялото време не отстъпваха от медицината, и че са били последователни през целия път досега. 

Средната възраст на новохоспитализираните у нас е 55 години. 

На национална база процентът на заетите легла за неусложнени пациенти е 61%, а за интензивни пациенти е 65%. Броят на медиците, които са заразени до настоящия момент е 12 979. Активните случаи са 1108. От тях 988 са на домашно лечение, 120 са в лечебни заведения, 13 са в интензивни структури. 

"Постигнахме много с изключително целенасочена политика, но за да удържим постигнатото има две задължителни условия, които трябва да спазваме. Първо, да продължим и да запазим темпа на ваксинация, който през май може да достигне до 50 000 души на ден. За целта днес в 12 часа ще направим ваксинационен щаб, на който трябва да вземем две решения. Първо какво правим с ваксината на Johnson & Johnson на територията на страна. И второ - можем ли да си позволим отварянето на зелени коридори и пета фаза, ако оставим възрастните хора и тези с хронични заболявания да се извършват ваксинациите им от общопрактикуващите лекари. Искам да чуя мнението на всички експерти, за да вземем решение. Второто задължително условие е спазването на противоепидемичните мерки - носенето на маски, избягването на масови събития, всичко онова, което трябва да бъде запазено и съхранено, а не да се водим от емоцията и радостта от постигнатите резултати, защото тази победа е крехка", каза още здравният министър. 

По думите му, мерките трябва да се спазват още месец-два, докато постигнем колективния имунитет от поне 60% ваксинирани българи. "Можем да го постигнем най-рано в края на месец юни, реалистично в края на юли и в най-лошия случай - в края на август. Всичко зависи от темпа на ваксинация", каза още проф. Ангелов. 

За периода на последните 14 дни по заболеваемост България се нарежда на 14-о място в Европейския съюз и европейското икономическо пространство на 5-о място на Балканския полуостров. Преди нас в Европа са Кипър, Швеция, Сан Марино, Хърватска, Франция, Андора, Унгария, Полша, Нидерландия, Естония, Словения и Люксембург. На Балканите с по-голяма заболеваемост от България са Турция, Сърбия, Северна Македония и Косово.

По отношение на регистрираната 14-дневна смъртност страната ни се нарежда на 2-ро място в ЕС след Унгария и на 3-о място на Балканите – след Босна и Северна Македония. Данните обобщи главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев по време на брифинга.

В страната продължава тенденцията за намаляване на заболеваемостта. Най-високо разпространението на заразата остава в областите Варна, Русе, София-град, Перник, Добрич и София област. Най-ниско е разпространението в областите Разград, Видин, Плевен, Кърджали, Велико Търново и Пазарджик.

"Най-радостно за мен е, че кривата на заразяване стръмно спада и вървим към подобряване. Сега я последва и кривата на смъртността и тази на хоспитализираните", добави проф. Кунчев. 

"Бдителността не трябва да бъде сваляна, въпреки положителните тенденции. Намалението на заразените на двуседмична база е с около 40%, а на едноседмична - 25%. Има стръмно спадане, но то няма да бъде до безкрайност, а до другата седмица. При починалите на 100 000 се пречупи пикът и в момента смъртността е 22.6 на 100 000. Намалението на едноседмична база е с 3%, а на двуседмична с 5%. Задържането в интензивните клиники е особено тревожно. Ако спада още заболеваемостта, а тя вероятно все още ще спада, другата седмица може да посрещнем покачването на заболеваемостта с доста пълни болници. Те едва ли ще се изпразнят", заяви началникът на ВМА проф. Венцислав Мутафчийски. По думите му, при миналото покачване на заболеваемостта е имало резерв повече от 80% на легла в болниците. Това не е за пренебрегване, защото здравната система може да бъде пренатоварена за много кратък период. 

"В началото на седмицата се потвърди положителното съотношение полза/риск на ваксината на „Янсен” след предоставените данни за приложението ѝ в САЩ. Това позволява на държавите от ЕС да продължат ваксинационните си кампании, включвайки и тази ваксина. Миналата седмица – на 15-и, пристигна и първата доставка в България от 14 400 дози. Днес очакваме информация за следващата доставка, която ще е на 26 април с 24 000 дози. Предимствата на тази ваксина е, че е еднодозова, с лесни условия за съхранение, клиничните изпитвания са проведени в САЩ, Бразилия и Южна Африка, с което се покриват актуалните варианти на COVID-19", заяви директорът на Агенцията по лекарствата у нас Богдан Кирилов. 

Той съобщи, че продължава оценката и на ваксината на AstraZeneca. Към края на деня се очаква да приключи заседанието на Комитета за лекарствени продукти за хуманна употреба и през утрешния ден ЕМА да го оповести. 

"Продължава оценката на ваксината на "Кюрвак", на "Новавакс". Очакванията са за становище на ЕМА през юни или юли. Продължават преговорите с производителя "Синовак" от Китай и за руската ваксина. Няма актуализация на информацията, спрямо миналата седмица. Очаква се да бъде извършена инспекция на място в Русия през май, след което ще получим информация и за това кога се очаква официалното становище", добави още директорът на Агенцията по лекарствата.

По отношение на мерките и извънредната епидемична обстановка проф. Ангелов е на мнение, че те трябва да продължат. Вчера главният държавен здравен инспектор е входирал доклад, с който се предлага удължаване с един месец на извънредната епидемична обстановка. 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ