Цените на петрола се повишиха след поевтиняването на долара
Цените на петрола се повишиха в ранната търговия във вторник, след като инвеститорите си върнаха апетита към рисковите активи, докато чакат повече информация от председателят на Федералния резерв на САЩ за потенциално повишение на лихвите, предаде Ройтерс.
Към 8:50 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,47 долара, или 0,58%, до 81,34 долара за барел, след като предходната сесия поевтиня с 1%. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,58 долара, или 0,74%, до 78,81 долара за барел, следвайки спад с 0,8% в понеделник.
По-слабият щатски долар подкрепи пазара във вторник. Цените на петрола обикновено се движат в противоположната посока на щатския долар. Неговото поевтиняване прави вносът на петрол по-евтин за страните, използващи други валути на вътрешния си пазар, което води до ръст на търсенето.
Тази седмица комисия в Сената на САЩ ще изслуша председателят на Федералния резерв Джером Пауъл и номинираната за заместник-председател Лейл Брейнард, които може да представят нови подробности за плановете на централната банка за затягане на паричната политика.
Неотдавнашните спадове на цените на петрола бяха предизвикани от опасенията, че нарастващият брой на случаите на заразени с COVID-19 по света ще доведе до спад на търсенето на гориво.
„Увеличаващият се брой на инфекциите е причина за безпокойство, тъй като ограничителните мерки срещу вируса влияят на мобилността и по този начин на търсенето на гориво“, коментира Равиндра Рао от Kotak Securities. „Въпреки рязкото нарастване на случаите обаче, никоя от големите икономики не обмисля тежки блокади“, добави той.
Някои анализатори смятат, че ограниченото предлагане от страна на организацията на страните износители на петрол и техните съюзници, начело с Русия, известни като ОПЕК+, ще продължи да подкрепя цените.
„Пазарът може да се възползва и от риска за доставките от Русия“, посочват в бележка анализатори на ANZ Research, визирайки напрежението между Москва и Киев заради струпването на руски войници по границата с Украйна.
Анализаторите посочиха още, че допълнителните доставки на ОПЕК са под допустимото увеличение съгласно пакта ОПЕК+, тъй като някои страни, включително Нигерия, не произвеждат договорените си обеми.
Доставките от Либия, която е освободена от ограниченията на доставките от ОПЕК, са засегнати от работа по поддръжката на тръбопроводите и прекъсвания на добива от петролните находища.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.