Cоvid-19 заличил 28 милиона години живот

Cоvid-19 заличил 28 милиона години живот

Cоvid-19 заличил 28 милиона години живот

Covid-19 е причинил загубата на 28 млн. години живот, сочи най-голямото проучване до момента, оценяващо мащабите на негативните последици от пандемията. Проучването се извършва от Оксфорския университет и с него изчисляват изгубените години живот в 37 страни, съобщава The Guardian. То проследява данните за броя на смъртните случаи и възрастта, на която е настъпила смъртта, като това го прави най-подробната оценка досега за влиянието на Covid-19. България се оказва в челната тройка на печалната статистика.

Наред със значителния спад в продължителността на живота в повечето страни, броят на годините, изгубени от преждевременна смърт, расте. Изследователите смятат, че реалната смъртност вероятно е дори по-висока, тъй като в проучването не са включени повечето страни от Азия, Африка и Латинска Америка поради липса на данни.

Изследователите уточняват, че разбирането на пълното влияние на Covid – най-лошата обществена здравна криза от век насам, е изискало не само преброяване на допълнителните смъртни случаи, но и анализ колко преждевременни са били те. Използвайки показателя загубени години живот (YLL) те са оценили промените в продължителността на живота и допълнителните години живот, загубени по всякакви причини през 2020 г.

Учените сравняват наблюдаваната продължителност на живота и изгубените години живот през 2020 г. с тези, които биха били очаквани въз основа на историческите тенденции в периода 2005-2019 г., в 37 страни с висок среден и висок доход.

Така стигат до ясната картина: между 2005 и 2019 г. продължителността на живота при мъжете и жените се е увеличила във всички страни, обхванати от проучването. През 2020 г. има спад в продължителността на живота при мъжете и жените във всяка страна с изключение на Нова Зеландия, Тайван и Норвегия, където има увеличение, и Дания, Исландия и Южна Корея, където не са намерени доказателства за промени.

Най-големият спад в продължителността на живота в години е в Русия (-2,33 г. за мъжете и -2,14 г. за жените), САЩ (-2,27 г. за мъжете и -1,61 г. за жените) и България (-1,96 г. за мъжете и -1,37 г. за жените). Спадът в продължителността на живота в години в Англия и Уелс е -1,2 г. при мъжете и -0,8 г. при жените. България е на второ място и в друга мрачна констатация - за най-много изгубени години живот през 2020-та година. Тогава изгубените години живот са били по-високи от очакваното във всички страни с изключение на Тайван и Нова Зеландия, където е имало спад на показателя, и Исландия, Южна Корея, Дания и Норвегия, където остава без промяна.

В останалите 31 страни над 222 млн. години живот са били изгубени през 2020 г., което е с 28,1 млн. повече от очакваното (17,3 млн. г. при мъжете и 10,8 г. при жените).

Най-много изгубени години живот на 100 хил. души има в Русия (7020 г. при мъжете и 4760 г. при жените), България (7260 г. при мъжете и 3730 г. при жените) и Литва (5430 г. при мъжете и 2640 г. при жените).

„Нищо не ме е шокирало толкова силно в живота ми, колкото пандемията“, признава ръководителят на проучването д-р Назрул Ислам от департамента по обществено здраве в Нюфийлд към Оксфорд. Още по-шокиращи обаче за него и екипа му са получените от тях данни, публикувани вече и в медицинския журнал BMJ.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ