Доколко опасен е британският щам на COVID? (обзор)

Доколко опасен е британският щам на COVID? (обзор)

Нов вариант на пандемичния SARS-CoV-2 коронавирус се разпространява бързо във Великобритания, предизвиквайки силно безпокойство сред европейските й съседи, някои от които прекъснаха транспортните връзки. Щамът, който някои експерти отнасят към вида В.1.1.7, не е първият появил се нов вариант на пандемичния вирус, но за него се смята, че се предава до 70 процента по-лесно от досега доминиралия щам в Обединеното кралство.

Оправдано ли е безпокойството?
===========================

Повечето учени отговорят с "да". Новият вариант бързо стана доминиращ щам в случаи на КОВИД-19 в части от Южна Англия и беше свързан с увеличаване на ръста на хоспитализацията, особено в Лондон и в съседното графство Кент. Във Великобритания той беше открит за пръв път през септември. Към 9 декември 62 на сто от случаите на КОВИД-19 се дължаха на новия вариант. Три седмици по-рано тези случаи бяха 28 на сто. Правителствата на Австралия, Италия и Нидерландия казват, че са открили случаи на новия щам. Той беше идентифициран в Нидерландия в началото на декември. Исландия и Дания също съобщиха на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията (ECDC) за няколко нови случаи на КОВИД-19 с новия вариант. В медийни съобщения в Белгия се казва, че там също са установени случаи.
"Правилно е да приемаме сериозно нещата", каза Питър Оупъншоу, преподавател по експериментална медицина в Имперския колеж в Лондон. Шон Фицджералд, гостуващ преподавател в Кеймбриджкия университет, каза че ситуацията е "изключително обезпокоителна".

Защо?
=====

Най-голямото притеснение е, че вариантът се предава значително по-лесно от първоначалния щам. Той има 23 мутации в генетичния си код - относително висок брой на промени -, и някои от тях засягат способността му да се разпространява. Учените казват, че той е между 40 и 70 на сто по-лесно предаван. Британското правителство обяви в събота, че той може да увеличи индекса на възпроизводство с 0,4 процента. Това означава, че той се разпространява по-бързо във Великобритания и прави пандемията там по-трудна за овладяване, увеличавайки риска от бързо разпространение в други държави. "Все още изглежда, че новият В.1.1.7. притежава цялата леталност, която имаше първоначалният щам, но с повишена способност да се предава", каза Мартин Хибърд, преподавател по нововъзникващи заразни болести в Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина.

Ще защитават ли ваксините срещу КОВИД-19 и от този вариант?
===================================================

Учените казват, че няма данни ваксините, които в момента се разпределят в Обединеното кралство - произведени от Пфайзер и Бионтех -, или други разработвани ваксини, да не защитават срещу този вариант. "Малко вероятно е това да има нещо повече от незначителен ефект, ако въобще има някакъв, върху ефективността на ваксината", каза Адам Фин, специалист по ваксини и преподавател по педиатрия в университета в Бристол. Главен медицински съветник на Великобритания Патрик Валанс също каза, че ваксините срещу КОВИД-19 изглежда са подходящи за пораждане на имунен отговор на варианта на коронавирус.
"Не наблюдаваме никакви явни промени в шиповидния протеин, който ще намали досегашната ефективност на ваксината", каза Джулиан Тан - преподавател и клиничен вирусолог в университета в Лестър.

Отразява ли се новият вариант при извършването на тестове?
===================================================

До известна степен, да. Една от мутациите в новия вариант засяга една от три геномни цели, използвани в някои PCR тестове. Това означава, че в такива тестове, този целеви обсег, или "канал", може да реагира отрицателно. "Това засегна способността на някои тестове да откриват вируса", каза Робърт Шортън, експерт по микробиология в Асоциацията по клинична биохимия и лабораторна медицина. Тъй като обаче PCR тестовете обикновено установяват повече от една генна цел, мутация на шиповиден протеин само частично се отразява на теста, намалявайки риска от фалшиви негативни резултати.

Има ли други съществени вариации на SARS-CoV-2?
========================================

Да. През последните месеци щамове на причиняващия КОВИД-19 вирус се появиха в Република Южна Африка, Испания, Дания и други държави, което също предизвика загриженост.
Но в нито един досега не е установено да съдържа мутации, които го правят по-смъртоносен или с по-голяма вероятност да не се поддаде на ваксини или лечение.

Във Великобритания ли се появи за първи път този нов вариант?
===============================================

В събота Валанс каза, че смята, че новият вариант може да е тръгнал от Обединеното кралство. Някои учени в Европа приеха за достоверен британския опит в геномното наблюдение за идентифициране на мутацията. "Обединеното кралство има една от най-обхватните програми за генетично наблюдение в света - 5 до 10 процента от всички проби на вируса са генетично изследвани. Малко държави се справят по-добре, каза вчера на пресконференция Стивън Ван Гухт - ръководител на отдела по заразни болести в белгийския институт по здравеопазване.

Защо е целият този страх?

===============================================

Защо все пак Великобритания - страната, която предприе най-продължителният локдаун на Стария континент през пролетта и лятото, както и повторни рестрикции, вдигнати съвсем наскоро, отново прибегна до възможно най-строгите ограничителни мерки? Светкавично реагираха и над 40 държави, които в рамките на 24-48 часа прекъснаха транспортните връзки с нея. По последни данни, все повече се засилва и натискът върху премиера Борис Джонсън да наложи национална карантина. Според информация на BBC от днес, учени разследват данни, че новият щам заразява по-лесно деца. Все още няма повод за тревога, че е по-опасен за най-младата част от населението, но ако се поотвърди версията, че децата са по-възприемчиви към него, това би ги поставило на същото стъпало по важност като възрастните носители на вируса, казва д-р Уенди Баркли от "Импириъл колидж". Това, което изследователите проверяват в момента е, дали всъщност бумът на заразата във Великобритания не се дължи на по-лесната възприемчивост при децата, което е допринесло за ускореното разнасяне на заразата.

Българският прочит

===============================================

Това изобщо не е нов щам, а е установен и описан още през март- април тази година, заявиха двама от водещите български специалисти - вирусологът проф. Радка Аргирова и пулмологът д-р Александър Симидчиев.

"Не става дума за нов щам, той е описан в медицинската литература още в края на месец март", обясни проф. Аргирова вчера в интервю за БНР. Тя уточни, че това е мутация на оригиналния вирус, дошъл от Ухан, който отдавна циркулира. "Засега са описани 13 хиляди мутации, но само тази се е задържала стабилна", подчертава вирусологът. Нещо повече, по думите ѝ бумът на зараза през октомври и ноември и в България се дължи именно на тази мутация на коронавируса.  Същото се отнася и за Европа, където този щам не е новост и причина за бумът на заразяване на много хора в Западна Европа през есенните месеци, пояснява още проф. Аргирова.

Тя е убедена, че създадените ваксини срещу Covid-19 са ефективни и срещу тази мутация, която е по-лесно преносима и е по-инфекциозен от оригиналния щам. Характерно за него е, че заразява повече млади хора и протича малко по-тежко от предишния.  Проф. Аргирова беше и категорична, че човек, който е преболедувал Covid-19, не е заплашен от заразяване с новата мутация на вируса.

В България този „нов мутирал вирус“ беше установен още през април в Националната лаборатория по СПИН, която прави секвениране на различни щамове вируси. В момента този вирус се разпространява в Англия. Въпросът е дали този вирус е прескочил от Европа към Великобритания, или може да прескочи обратно в Европа“, заяви днес пред БНР пулмологът д-р Александър Симидчиев.  „Новият вирус трябва да е съществено различен, за да има нужда от нова ваксина, а той не е такъв... Колкото повече намножава вирусът в населението, толкова по-голяма е възможността да мутира. Затова трябва да се ограничи разпространението му“. 

По материали от Ройтерс, БТА, БНР, BBC

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ