Германският бизнес смаян от новото удължаване на локдауна
Германската бизнес общност изрази днес недоумение, след като канцлерът Ангела Меркел и регионалните лидери се разбраха да удължат националната карантина за коронавируса до 7 март, предаде Ройтерс. "Политиците изоставят индустрията", заяви Андреа Белеганте от лобистката група на Бе де Ес (BdS), която представлява ресторантьорството и кетъринга и добави, че е "смаяна". "Отново няма перспективи, отново няма конкретни стъпки към стратегия за отваряне, отново само отлагане без перспективи до началото на март", казва още Белеганте.
Според споразумението, постигнато вчера, фризьорските салони ще могат да отворят от 1 март, но условията за постепенно отваряне на останалата част от икономиката са затегнати като границата за разхлабване на мерки вече е свалена до не повече от 35 нови случая на 100 000 души над седем дни, в сравнение с 50 на 100 000 преди, припомня агенцията.
Ханс Петер Волзайфер, президент на организацията, представляваща квалифицираните занаятчии, определи като разочароващо това, че лидерите не са успели да се договорят за подробен план за отваряне, който да помогне на бизнес плана да се ускори.
Антон Бьорнер, президент на Федерацията на германската търговия на едро, външната търговия и услугите (BGA), заяви, че планът за отваряне е твърде неясен.
Марсел Фрацшер, оглавяващ Германския институт за икономически изследвания, призова за допълнителна държавна подкрепа, особено за самонаетите и лицата на свободна практика.
В същото време германската канцлерка Ангела Меркел призова днес германците да проявят още малко търпение, на фона на договореното вчера решение с регионалните лидери за удължаване на карантината заради коронавируса до 7 март. Карантината в Германия няма да продължи и ден повече от необходимото, обеща Меркел в изявление в Бундестага днес, долната камара на германския парламент, предаде Ройтерс. Тя защити решението, че карантината следва да бъде разхлабена, след като броят на заразените на 100 000 души спадне под 35.
Меркел изтъкна, че удължаването на карантината е необходимо за предотвратяването на риска от трета вълна на пандемията. Германската канцлерка подчерта, че този риск е свързан с появата на нови щамове на вируса и призна, че Германия не е действала достатъчно бързо миналата есен, за да предотврати втората вълна на пандемията от коронавирус. "Не въведохме карантина достатъчно рано или по достатъчно систематичен начин на фона на признаците и предупрежденията на различни учени за втора вълна", заяви Меркел в Бундестага.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Anthropic пуска на пазара подобен на Mythos модел два месеца след ограниченото му внедряване, разтърсило Уолстрийт
Технологии |Ройтерс: Пет държави в ЕС предлагат да се ограничат правата на бъдещи членки
ЕС |Времето: Слънчево, топло и ветровито
България |Типовете устойчивост, от които се нуждае всеки лидер
Лидерство |Цитат на деня
Цитат на деня |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Типовете устойчивост, от които се нуждае всеки лидер
Лидерство |На днешната дата, 10 юни. Рождениците днес
На днешната дата |Времето: Слънчево, топло и ветровито
България |Дигитален проект възстановява разпръснатите ръкописи на Леонардо да Винчи
Любопитно |Цитат на деня
Цитат на деня |Любомир Качамаков: Необходимо е ясно, предвидимо и устойчиво планиране
5-а годишна конференция за строителство и инвестиции |Радев: Нито едно евро, нито цент, няма да бъдат отнети от българския пенсионер
България |ADVERTORIAL
Алианц Банк България и Групата на ЕИБ осигуряват 340 млн. евро за бизнеса в България
Национална библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и blink обединяват усилия в дарителска кампания за реставрацията на емблематичната сграда на библиотеката
Коментари
Няма въведени кометари.