Иван Тодоров: Няма никаква връзка между ваксините и репродуктивното здраве
Ваксинация и спазване на мерките ще облекчат преминаването през новата вълна, казва Иван Тодоров, член на УС на Българската болнична асоциация и председател на Съвета на директорите на "ДР Щерев" АД
- Някои държави вече затягат мерките срещу пандемията от COVID-19, като има очаквания постепенно това да се случи и у нас. Какво е вашето мнение по въпроса?
- Каквито и да са в момента мерките в крайна сметка всичко се свежда до няколко основни неща: носене на маса, избягване на претъпкани и затворени помещения, дезинфекция. Никой няма причина да иска да бъдат налагани каквито и да било мерки, ако те не са наистина необходими. Живеем в пандемия и е ясно, че са налага да се съобразяваме с определени неща всеки според работата и начина си на живот. Въпрос е на приемане и на колективно съзнание на обществото защо е важно да сме с маски на определени места и да спазваме дистанция. Ясно е за всички, че има много предизвикателства по отношение на контрола при леки мерки и съответно дори и намек за затягане предизвиква недоволство. Трябва обаче да си дадем сметка, че каквото и да следва като нова вълна, по-лесно ще преминем през нея с приемане на ситуацията и взаимно разбиране защо се налага да се направи едно или друго нещо.
- Отразява ли се по някакъв начин ваксините на репродуктивното здраве на жената или мъжа?
- Към момента всички наблюдения, а и научните данни, касаещи начина на действие на ваксините срещу COVID-19, не показват каквато и да било връзка между поставянето на някой от одобрените препарати и репродуктивните способности на жените и мъжете. Ваксините по принцип са създадени, за да влияят на съвсем друг тип системи и процеси в организма на човека. Способността да имаш дете зависи от структурата и функционирането на половата ти система и на действието на определен набор хормони, като и за двете няма научни данни, че могат да бъдат повлияни от ваксинирането срещу коронавирусната инфекция.
- Има ли вече единно мнение сред експертите дали и кога да се ваксинира една жена, която планира бременност?
- Препоръките на Европейската асоциация по човешка репродукция и ембриология (ESHRE), в която членува по-голяма част от екипа на Медицински комплекс "Д-р Щерев", са ваксината да се постави в кратък срок преди началото на опитите за зачеване. Когато ваксината е двудозова, се има предвид втората доза. А под "кратък срок" се разбира времето, което е нужно за изграждане на имунитет или около 3 седмици. Причините за тази препоръка са, за да може жената да е с изграден имунитет срещу COVID-19 и да се радва на спокойна бременност, а и за да не съвпадне евентуалното зачеване с възможните странични ефекти от ваксинирането, които създават дискомфорт.
- При предишните вълни на пандемията у нас беше съобщено за няколко тежки случаи на прекарване на болестта от бременни жени. Има ли повече информация в момента как да се избегнат такива случаи?
- Бременните са в по-голям риск от тежко протичане заради специфичното състояние на имунната им система във връзка с развитието на плода и въобще заради цялостното натоварване на определени системи по време на бременността. Към момента единственият известен начин за избягване на заразяване и в последствие на тежко протичане на инфекцията е ваксинирането по възможност и спазване на противоепидемичните мерки, разбира се.
- Как се промени проследяването на една бременност и раждане в условията на пандемия?
- В Медицински комплекс "Д-р Щерев" промяната беше в посока на по-прецизна грижа за безопасността на пациентите - автоматизиран триаж на входа на болницата, недопускане на придружители, често дезинфекциране по график. Алгоритъмът, по който се проследяват бременните в нашето лечебно заведение, им гарантира сигурност на най-високо ниво, което в ситуация на пандемия е от особено значение. Този алгоритъм се обогатява, но задължително включва серия от периодични прегледи при акушер-гинеколог, при специалист по фетална медицина в определени срокове на бременността и широк набор от изследвания. Всичко това гарантира раждане на живо и здраво бебе от жива и здрава майка.
- Какви са препоръките за ваксинация по отношение на кърмещите жени?
- Към момента не съществуват данни за контраиндикации на ваксинирането спрямо кърменето. Също така няма данни за повлияване на ваксината срещу COVID-19 на количеството на кърмата и протичането на самия процес по хранене на детето. Така че при желание и след консултация с личния лекар, всяка майка може да обмисли ваксинация.
- Как вашата болница се подготвя за новата вълна?
- В Медицински комплекс "Д-р Щерев" не сме отменяли нито една от мерките за безопасност на екипа и пациентите дори и в периодите на спад на заболеваемостта. В този смисъл, продължаваме да сме безкомпромисни към нашите собствени правила и да се стремим да убеждаваме пациентите колко важно е спазването им. Знаем, че понякога това е много трудно, особено когато става дума за бременни пациентки, които искат да бъдат придружени от своите партньори на някои важни прегледи. Но само с дисциплина досега успявахме да предпазим екипа и пациентите и смятаме да продължим да се придържаме към този подход.
- Вие ваксинирахте ли се и защо?
- Лично аз преболедувах COVID-19 през зимата на миналата година, а след това през пролетта се ваксинирах. Направих го, защото вярвам в достиженията на медицината и смятам, че всеки човек, работещ в болница, трябва да действа рационално и воден от разумни доводи. Искам да защитя себе си, семейството си и колегите, а единственият начин да допринеса за това е чрез ваксината. Не бива да забравяме, че ваксинирането, както и спазването на мерките, е проява на отговорност не само към своето здраве, но има и огромно значение за обществото като цяло.
*Интервюто с Иван Тодоров е част от информационната ваксинационна кампания на Българска болнична асоциация в партньорство с Български лекарски съюз, Национална пациентска организация, Национално сдружение на частните болници, Български фармацевтичен съюз, Център за защита правата в здравеопазването, Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България. Целта на кампанията е увеличаване на темповете на ваксинация в страната чрез серия от интервюта и информационни материали от авторитетни специалисти и лекари с доказани професионални качества.
Мениджър Нюз припомня как бързо и лесно всеки може да си избере предпочитана от него ваксина и час за имунизация. Това става в специалната секция COVID-19 Регистрация за ваксинация на информационната платформа his.bg. Заявката за ваксиниране е в четири стъпки:
1. Попълване на електронния формуляр с лични данни. Най-отдолу уточнявате и координатите за връзка с вас - електронна поща или телефон
2. Попълване на избора на предпочитана ваксина
3. Ваксинационен център
4. Час за ваксинация
След попълването на формулярите, ще получите уведомление на посочения от вас канал за комуникация за мястото и времето, в което ще ви бъде поставена избраната от вас ваксина.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.