Каква е разликата между ваксините срещу COVID-19?

Каква е разликата между ваксините срещу COVID-19?

На фона на прогнозите, че Европа я очаква четвърта вълна на коронавирус, министерството на здравеопазването разясни каква е разликата между ваксините срещу COVID-19.

Ваксините срещу COVID-19 са разработени на базата на различни технологии: 

иРНК - тези ваксини обучават нашите клетки как да произвеждат протеин (или част от протеин), който предизвиква имунен отговор. Този имунен отговор ни предпазва от заразяване, ако истинският вирус навлезе в организма ни. Технологията за създаване на иРНК ваксина е разработвана в продължение на няколко десетилетия. Те не съдържат жив вирус и не оказват влияние на човешката ДНК. иРНК са ваксините на BioNTech/Pfizer и Moderna, както и тази на CureVac, която към момента се оценява от EMA. 

Аденовирусни - след като бъде приложена, ваксината доставя в организма ни ген на SARS-CoV-2. Клетките го използват, за да произведат безопасен фрагмент от коронавируса, или т.нар. "spike" протеин. Имунната система разпознава този протеин като чужд и така се активира естествената защита на организма. Такива са ваксините на AstraZeneca и на Janssen, както и руската Sputnik V, която към момента се разглежда от EMA. 

Антигенни - използва се антиген на вируса. При контакта с него имунната система се активира и произвежда специфични антитела, които да неутрализират патогена при повторна среща с него. Такава е ваксината на Novavax, която понастоящем се оценява от EMA. 

Припомняме, че от 5 юли Столична община започна да приема заявки от фирми, предприятия, бизнес-центрове, в които има поне 50 служители, които желаят да се ваксинират, за да им изпраща ваксинационен екип на място. Целта е да се ускори процеса на ваксинация в София. 

Общият брой на регистрираните случаи на коронавирус в страната е 422 298, от които 8108 са активни. Това сочат данните на Единния информационен портал. 12 842 са поставените дози ваксина през последното денонощие, с което общият им брой достигна 1 813 403.  

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ