Повечето бебета на майки с поставени РНК ваксини се раждат с антитела

Повечето бебета на майки с поставени РНК ваксини се раждат с антитела

Много бебета, родени от майки, които са се ваксинирали с РНК ваксини срещу COVID-19 по време на бременността, имат антитела в продължение на шест месеца, установява прочуване, цитирано от Ройтерс.

В изследването са участвали 28 шестмесечни бебета, родени от жени с поставени две дози РНК ваксина между 20-та и 32-ра седмица от тяхната бременност – периодът, в който предаването на антитела от майката към плода чрез плацентата е най-високо. Проучването е включвало и 12 бебета на същата възраст, чиито майки са се заразили с COVID-19 по това време на бременността си.

При изследването учените са установили, че при 57% от децата на ваксинираните майки има наличие на  антитела IgG . В същото време наличието на тези антитела се наблюдава само в 8% от децата на майките, заразени с коронавирус.

„Не е ясно колко високи трябва да са нивата на антителата, за да предпазват от инфекция, а и те не са единственият защитен механизъм на организма. Въпреки това мнозина заинтересовани страни, от родители до педиатри, искат да знаят колко дълго майчините антитела остават в организма на бебетата след ваксинация, като сега вече можем да предоставим някои отговори“, коментира д-р Андреа Едлоу от Общата болница на Масачузетс в Бостън. „Надяваме се, че тези открития ще дадат допълнителен стимул на бременните да си поставят ваксина“, добави тя.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ