Мобилните пунктове за COVID-19 пред болниците започват работа
Мобилните пунктове за COVID-19 пред болниците в страната започват работа. От днес пред всички държавни здравни заведения трябва да отворят врати така наречените фургони за тестване. До тази мярка се стигна след заповед на здравния министър проф. Костадин Ангелов преди дни. Целта е да се прецизира кой пациент е за хоспитализация и кой може да се лекува в домашни условия. Такива пунктове има вече пред "Пирогов", Александровска болница и др. лечебни заведения. Как работят пунктовете и как ще бъдат тествани пациентите със съмнение за коронавирус?
"Идеята на фургоните е още на вратата на всяко лечебно заведение да успяваме да отсеем пациентите с остри респираторни заболявания от онези, които са съмнителни за коронавирус. Опитваме се по елементарен начин да разпознаем рисковите пациенти, които ще продължат лечението си в болница", посочи началникът на Спешното отделение в УМБАЛ "Александровска" д-р Николай Хубанов пред Нова телевизия.
Той обясни разликата между антигенния и досега използвания бърз тест. "Досега ползваните, които бяха с малко по-ниска специфичност и чувствителност, разпознават антитела срещу вируса. Антигенните се оказаха значително по-добри и времето за разпознаване е около 15 мин", допълни Хубанов.
Пред Пета МБАЛ-София също има поставен пункт. Директорът на болницата д-р Борил Петров обясни пред БНТ, че пунктът ще работи с 24-часов режим.
"Колегите, които са в приемния спешен кабинет, когато преценят, че пациентът има съмнителни симптоми, ще бъде преглеждан в този пункт. Целта е да не се смесват потоците с другите пациенти, и разбира се, с персонала. Екипът ще прецени след прегледа дали трябва да се направи бърз антигенен тест, тъй като той е най-точен, когато пациентът има симптоми", каза д-р Петров.
PCR тестове в този пункт няма да се правят, уточни директорът. Ако антигенният тест е положителен, пациентът ще се насочва към личния лекар, където ще им бъдат давани направления за за PCR-тестове. Прегледите ще се извършват от един екип от лекар и сестра. Според д-р Петров, се улеснява тестването с тези пунктове, както и цялата процедура по приемането на пациентите, особено на хората със съмнителни симптоми за коронавирусна инфекция. По думите му, в COVID-отделението на Пета МБАЛ-София няма свободни места, всички 37 легла са заети.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.