Над 1 милион българи вече имат защита срещу COVID-19

Над 1 милион българи вече имат защита срещу COVID-19

Над 1 милион българи вече имат защита срещу COVID-19

Над 1 млн. граждани са защитени към този момент от COVID-19. Това съобщи на редовния седмичен брифинг за епидемичната обстановка министърът на здравеопазването в оставка проф. Костадин Ангелов като уточни, че има предвид общия брой на преболедувалите и ваксинираните. За поредна седмица се запазва положителна и трайна тенденцията в отношението излекувани – потвърдени случаи: приблизително два пъте е по-голям броя на излекуваните от броя на заразените. Наблюдава се и тенденция за намаляване на заетостта на леглата в болниците както в неинтензивните, така и в интензивните структури. 53% са заети леглата за неусложнени пациенти и 58% заети за интензивни пациенти.

"Постигнахме изключително много в битката с COVID-19, сравнено с други държави. Това показва само правилния път. От съседните ни страни постигаме по-добри резултати от тях спрямо строгостта на мерките. Същото важи и за Германия и за Италия, които с по-висок индекс на строгост на мерките не могат да постигнат това, което постигнахме ние в България с нашите мерки. Българите си връщаме все повече и повече нормалния живот. Това го постигнахме благодарение на всички, благодарение на спазването на мерките. Благодаря на всички българи за това, че бяха с нас и ни повярваха и носеха маски", каза проф. Ангелов. 

13 145 медици са дали положителни проби за коронавирус от началото на пандемията. 949 са активните случаи. 845 са на домашно лечение. 104 са в лечебните заведения. 10 са в интензивните структури. Ангелов обяви, че числата намаляват, защото при лекарите вече е постигнат колективния имунитет. 

Постигнатата заболеваемост за 14-дневен период у нас от 332 на 100 хиляди ни поставя на 18-то място в ЕС след Кипър, Швеция, Хърватска, Нидерландия, Франция, Литва, Словения, Унгария, Полша, Естония, Белгия, Латвия, Люксембург, Чехия, Гърция, Австрия и Германия. По този показател на Балканския полуостров сме на 6-то място. По смъртност сме на 2-ро място в ЕС след Унгария. На трето място сме на Балканите след Босна и Херцеговина и Северна Македония. Това обясни главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

10 области в страната са със заболеваемост под  300 на 100 хиляди души - Разград, Плевен, Сливен, Хасково, Видин, Кърджали, Благоевград, Ямбол, Търговище и Силистра. Само 7 области са със заболеваемост между 400 и 500 на 100 хиляди души, като най-висока е тя в Русе, следвана от Добрич, Варна, София-град, София област и Ловеч.

"Хубаво е, че седмичната положителност на тестовете продължава да спада и се движи под 10%. И хората, приети в интензивни отделения и смъртността спазват тази тенденция", посочи той и призова за отговорно поведение, което ще ни доведе до щастливи празници и продължаване на тенденцията за намаляване на заболеваемостта.

"На двуседмична база имаме намаляване на новозаразените с 42 процента, на едноседмична – с 23 процента. Смъртността на двуседмична база е 16 процента, на едноседмична – 17 процента – т.е .имаме доста сериозно намаляване през последните 7 дни. Намаляват и хоспитализациите, въпреки че в големите болници най-вероятно това ще се усети по-отчетливо по-нататък, ако се запази тази тенденция", заяви проф. Венцислав Мутафчийски.

Към момента извършените ваксинации са 775 601. "До дни с този темп на имунизация можем да надминем 800 хиляди ваксинирани български граждани.  Най-много използвани дози са тези на Pfizer, следват AstraZeneca и Moderna.  Ваксинациите се извършват основно в лечебни заведения, където има разкрити имунизационни кабинета", посочи председателят на Националния ваксинационен щаб проф. Красимир Гигов.

По думите му, най-много са използваните дози на ваксината на Pfizer – 414 000, AstraZeneca – 256 000 и Moderna – 104 000. "По групи в обществото възрастните хора над 65 години, които са получили ваксина, са около 153 000 човека. Хората, които поддържат нормалния живот на обществото, са 106 000. Педагогически специалисти – 46 000. По отношение на лекарите – 35 000. Там сме задоволили почти напълно. Първа и втора фаза са напълно задоволени. Специалистите по здравни грижи са 24 500. Зъболекари – 4 500. Магистърфармацевти – около 3 000", посочи д-р Гигов. Той отчете, че извършените ваксинации са основно в лечебни заведения, 206 000 са направени при личните лекари.

Министърът на здравеопазването в оставка проф. Костадин Ангелов обяви, че днес ще бъдат издадени заповеди, които са свързани с извънредната епидемична обстановка и нейното продължение. "Ще забраним влизане от Индия и още няколко държави, за да не поставим под риск хората от нашата страна. Призовавам заради Индия всички български граждани да бъдем разумни и да продължим да спазваме мерките дотогава, когато постигнем колективен имунитет", каза още той. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ