Открито за ваксините: Бизнесът трябва да участва в планирането на бъдещите кампании за имунизация

Открито за ваксините: Бизнесът трябва да участва в планирането на бъдещите кампании за имунизация

Открито за ваксините: Бизнесът трябва да участва в планирането на бъдещите кампании за имунизация

Процесът на масовата ваксинация срещу Ковид 19 е не само предизвикателство пред здравните власти, но и лакмус, който показа липсата на доверие от страна на обществото в традиционната медицина и авторитетите. За да бъде възстановено то и да вървим към изграждане на масов имунитет, са необходими достъпни аргументи, включване на бизнеса при планиране на бъдещи действия по ваксинационната кампания и общи усилия. Това ще ни помогне да излезем по-подготвени като общество за възможните предизвикателства, които животът ще ни поднесе. Около тази теза се обединиха участниците в публичната дискусия „Открито за ваксините“, която се проведе на 23 април 2021 г. и беше организирана от Българската мрежа на Глобалния договор на ООН.

В нея участваха адв. д-р Мария Петрова, специалист по медицинско право; доц. Михаил Околийски, представител на СЗО за България; проф. Орлин Тодоров, психоаналитик и психотерапевт; д-р Аспарух Илиев, експерт по безопасност на ваксините, ръководител на лабораторията в университета в Берн, Швейцария; д-р Емил Шуманов, анестезиолог, и Огнян Траянов, председател на Българската мрежа. 

Причината за липсата на доверие във ваксинините е сгрешената и дори липсваща комуникация и подкопаването на доверието в авторитетите, смятат участниците в дискусията. Доверието към традиционната медицина в страните в Източна Европа е занижено и би могло да се обясни със специфичните обществени процеси след разпадането на социализма, коментира д-р Аспарух Илиев. В същото време всеки гражданин има достъп до големи количества информация, често противоречива и открито невярна. В коментар на страха от непознатото проф. Орлин Тодоров поясни, че липсата на доверие се свързва със семейната среда, където доверието към родителите се прехвърля и към света. Единственият начин да бъдат убедени младите хора да се ваксинират е чрез обучение и информация, добави своята гледна точка д-р Шуманов. Той обърна внимание на хуманната страна на лечението и сподели от личен опит, че човешкото отношение към пациентите при контакт с лекаря е ключово за пациентите в ковид отделенията. 

Д-р Аспарух Илиев даде конкретни разяснения за безопасността на ваксините на база събраните до момента клинични данни. Според него водещ трябва да е подходът, базиран на риска – ваксинация с минимални странични ефекти или по-висок риск от тежко протичане на заболяването. Той разясни, че ефективност от 80% означава, че 80% от ваксинираните няма да проявят симптоми, а 20% ще проявят лека симптоматика, но без тежки усложнения. В отговор на въпрос относно ваксинацията при младите жени, той успокои, че ваксината не води до стерилитет, а при бременните - тъй като са изложени на по-голям риск от тежко протичане на болестта, препоръча поставяне на ваксина в шестия месец от бременността, и допълни, че ваксината ще изгради имунитет у детето.

Адв. д-р Мария Петрова подчерта правото на индивидуален избор за ваксинация, като ролята на експертите е да убедят обществото с достъпни аргументи в ползата от ваксините. Напредъкът на човечеството, според нея, се дължи на науката, а на развитието на медицината дължим възможността да сме здрави и да живеем пълноценно. По актуалната тема за създаването на ваксинационния сертификат за международно придвижване тя уточни, че предложението на Европейската комисия е за унифициран документ с QR код за сканиране, който да дава информация в 3 посоки - дали сме ваксинирани, дали имаме изграден имунитет (наличие на антитела) или резултат от PCR тест, като целта е да се избегнат документни манипулации.

Огнян Траянов се спря на ролята на ваксинацията за възстановяването на икономиката и социално-икономическия живот и акцентира върху ролята на бизнеса за справянето с кризата, устойчивостта и бъдещето на обществото. “Кризата е невероятен шанс за бизнеса да оправдае доверието на обществото, като се погрижи за здравето и благополучието на своите служители. По този начин той оказва въздействие върху цялата верига на доставки, от там и внася една необходима стабилност, сигурност в цялото общество.” В заключение той обобщи, че въпреки всички трудности, фирмите се адаптираха, справиха се в безпрецедентна ситуация, показаха солидарност и се превърнаха в пилон на нормалността.

Доц. Околийски от българското представителство на СЗО изказа хипотеза за настъпващ феномен “презентеизъм”, или физическо присъствие на работното място без ефективност вследствие на Ковид и нуждата от лидерство на бизнеса в грижата за служителите. Според него се изискват усилия от страна на държавата и на бизнеса да бъдат адресирани проблемите от близкото бъдеще по пътя на психично-здравна подкрепа, добро лидерство и личен пример. Той бе категоричен, че планът за възстановяване на правителството трябва да включва подобни елементи и да ни подготви за бъдещи подобни кризи.

За финал проф. Огнян Тодоров коментира, че ваксините ни връщат към нещо изконно човешко - от дистанцията към близостта и от абсолютната отвореност към неизвестното, страшното и смъртта към сигурността. От психологическа гледна точка, през ваксинацията ще получим шанс да се върнем към дълбоко заложени в човека потребности от близост и взаимодействие с другите. Д-р Илиев отправи позитивното послание, че след преживяното излизаме по-богати. “Това, което в Европа пропуснахме за разлика от източните шампиони Тайван и Южна Корея, е да оценим ролята на бизнеса в подпомагането на държавата. Включването на бизнеса при планиране на бъдещи действия ще ни помогне да се справим с кризата и ще ни даде изключителна гъвкавост”, какъвто е примера на компании в Западна Европа, обобщи той.

Участниците се обединиха около идеята, че като общество трябва да направим всичко възможно да излезем по-подготвени и мъдри, за да се справим с бъдещи здравни и други предизвикателства, които животът ще ни поднесе и пожелаха “да останем здрави заедно”.

Дискусията „Открито за ваксините“ е част от кампанията „Здрави заедно“ на Българската мрежа на Глобалния договор на ООН. Тя ще предоставя на партньорите и служителите на компаниите-членове достоверна информация от компетентни източници и възможност за участие в дискусии по ключови въпроси, свързани с опазването на здравето, въз основа на които бизнесът да управлява своята дейност в условията на Covid-19.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ