Pfizer и Moderna започнаха тестване на ваксините срещу новия щам на COVID-19

Pfizer и Moderna започнаха тестване на ваксините срещу новия щам на COVID-19

Фармацевтичните компании Pfizer и Moderna обявиха, че са започнали тестване на своите ваксини срещу новия щам на COVID-19, който беше засечен във Великобритания, предаде Си Ен Ен. 

Учените смятат, че ваксините работят въпреки мутацията, но планират още изследвания. Досега няма данни новият щам на вируса да е по-опасен от предишния, но се знае, че се разпространява със 70% по-голям интензитет. Други анализи показват, че децата и по-младите хора са по-силно уязвими срещу новия щам на коронавируса.

В изявление от Moderna казаха, че вече са тествали своята ваксина с различни мутации на коронавируса и тя е била ефективна срещу всяка една, но допълват, че ще направят тест специално с новия вариант, за да имат доказателства за очакванията си.

Предпазливост изразиха и от BioNTech - създателят на една от двете одобрени ваксини. От компанията казаха, че предполагат, че препаратът действа срещу британската мутация, но засега не могат да го кажат категорично.

„Новият щам на вируса е извън контрол. Единственият начин, по който може да се ограничи неговото предаване е със социална дистанция и спазване на мерките“, коментира по-рано здравният министър на Великобритания Мат Ханкок. Според главният епидемиолог на САЩ д-р Антъни Фаучи новият щам е най-вероятно вече в САЩ.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 17 декември. Имен ден празнуват Данaил, Данaилa, Даниeл, Даниeлa
Мерц: Според гаранциите, предоставени от САЩ на Украйна, бихме могли да отблъснем руските сили
Опасно орбитално разминаване между Starlink и китайски сателити
Зетят на Тръмп се оттегля от офертата на Paramount Skydance за придобиване на Warner Bros. Discovery
МАЕ: Глобалното търсене на въглища достигна рекордно високо ниво тази година, очаква се спад до 2030 г.
Как да говорите с авторитет?
Ердоган с предупреждение към Украйна и Русия: Не нападайте цивилни кораби!
Глобалните застрахователни загуби от природни бедствия ще достигнат 107 милиарда долара през 2025 г.