Ще бъде ли заболеваемостта при третата вълна на COVID-19 по-ниска?

Ще бъде ли заболеваемостта при третата вълна на COVID-19 по-ниска?

Най-вероятно сме в началото на трета вълна на заразяване с COVID-19, но тя в никакъв случай няма да даде толкова голяма заболеваемост. Убеден съм, че кривата ще бъде малко по-ниска. Това заяви в ефира на Нова телевизия зам.-председателят на УС на Българския лекарски съюз д-р Николай Брънзалов.

"Виждате колегите, които приемат пациенти, колко са спокойни. Не можем да го сравним с това, което беше преди десетина месеца, когато те нямаха опит и не бяха достатъчно защитени. Системата също бързо се адаптира според ситуацията у нас. При нужда отделенията могат бързо да бъдат трансформирани в зависимост от това, което показват цифрите", каза още той.

Относно голямата разлика в заболеваемостта в различните район у нас, Николай Брънзалов коментира, че най-вероятно това се дължи на факта, че новият щам е в България. "Работи се усилено в Националния център по заразни и паразитни болести. Скоро проф. Кантарджиев ще даде данните. Най-вероятно ще се докаже, че това се дължи на новия вариант на вируса", поясни той. 

Дали има трета вълна на COVID-19 у нас, или не ще стане ясно от изследвания, статистически и епидемиологичен анализ, на мнение е ръководителят на отдел "Вирусология" в Националния център по заразни и паразитни болести доц. Любомира Николаева-Гломб. Тя обаче също отчита, че се наблюдава увеличение на заболеваемостта и процентът на положителните проби от болниците леко се вдига.

"Доказано в страната ни има британски вариант на коронавирус. Търси се не само британски вариант, търсят се и южноафриканският и бразилският, но тях все още няма. Вирусът си се променя с определената и позната скорост и за вирусолозите това е просто един щам от коронавируси. Той се подчинява на биологичните закони", обясни доц. Гломб в ефира на БНТ.

Според секретаря на Националния оперативен щаб д-р Радосвета Филипова, трябва да сме сигурни, че ще има следващи вълни на коронавирус. "Дори с ваксинирането на голяма част от Европа, не може да се очаква той да изчезне или да спре нас да ни засяга. Хората, чувайки за ваксинацията, се отпускат, защото знаят, че това е първопричината да се изчисти глобално този вирус, но това всъщност не е така", предупреди д-р Филипова.

И Филипова, и Гломб обаче напомниха, че все още няма данни, според които да се каже, че преболедувалите хора или ваксинираните не са носители на вируса и че могат да заразяват. Легенди са, че ваксинираният човек не може да бъде заразен. Напротив, той се заразява, но не развива заболяване. Всеки ваксиниран може да е за кратък период от време носител на вируса. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ