България излезе на 3-то място в ЕС по смъртност от Covid-19

България излезе на 3-то място в ЕС по смъртност от Covid-19

В момента се намираме в ситуация, в която трябва да вземем решение - или да спазваме сега действащите мерките, или следва да преминем към по-строги мерки, каквито има в почти цяла Европа с оглед овладяване на ситуацията. Иначе ще има повече заразени и повече смъртни случаи. Това алармира главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев на седмичния брифинг на Националния оперативен щаб.  

В България заболеваемостта вече е 658 на 100 000, което ни задържа на 13-о място сме в Европейския съюз и европейското икономическо пространство и на 2-ро място на Балканите. По смъртност се нареждаме на 3-то място в ЕС и на второ на Балканите. При тези данни всички области са в червения сектор на заболеваемост. Няма никаква разлика в показателите, които следим - заболеваемост, смъртност, положителност на тестовете, която наближава средно 40%, хоспитализирани и настанени в интензивни отделения. Продължава тенденцията да е нагоре, обобщи данните доц. Ангел Кунчев. 

Излекуваните за седмица са 5766, а общо за тази седмица са 3105 души, обяви здравният министър проф. Костадин Ангелов по време на брифинга. Той даде информация и за заетостта на болничните легла у нас. В страната от общия брой разкрити легла за неусложнени пациенти - 11 492 и за пациенти за интензивно лечение - 1257. Хоспитализираните са съответно 5316 и 313, като заетостта на леглата за неусложнени пациенти е 46%, а за интензивни пациенти - 25%. 

По думите на здравния министър прави впечатление натиска върху здравната система в областите Благоевград, където 61% от леглата за неусложнени пациенти са заети, Бургас с 56%, Варна с 66%, Габрово с 95%, Пазарджик с 59%, Перник и Пловдив с по 60%, Разград 71%, Русе 77%, Търговище 82%, а в Шумен - 132%, което означава, че има пациенти, настанени на легла, които не са определени за лечение на пациенти с коронавирус. 

От леглата за интензивно лечение най-голям процент на заетост на леглата има в Плевен - 77%, докато в Разград са 60%. 

Общо 4330 са медицинските служители с потвърден COVID-19 у нас, като активнте случаи са почти половината - 2313 души, от които на домашно лечение са 2159, 154 са в лечебни заведения като 10 от тях са в интензивни структури. Общият брой на лекари и медицински сестри, починали от новия коронавирус, е 31 за страната. От тях 22 са лекари, 4-ма специалисти по здравни грижи, 2-ма санитари и 1 фелдшер и двама друг медицински персонал.  

"Ситуацията в страната е сложна. Виждате, че мерките, които предприехме, не получават нужната подкрепа от гражданите. Все още се ширят становища, че няма такъв вирус или че ние под някаква форма влияем отрицателно върху свободата и правата на хората. Наблюдавам от няколко дни какво се случва в обществените медии относно "зелените коридори". Решението беше широко обсъдено с представители на възрастните хора и с представителите на организацията на магазините за пазаруване не в присъствен вариант, а по телефона", заяви Ангелов. 

По думите му, първоначално изискването на възрастните хора било да има два коридора - един сутринта и един следобед само за тях. След обсъждане на ситуацията от асоциацията е станало ясно, че те не могат да си позволят тези коридори, защото ще търпят икономически щети. Тогава се взело решение коридорът да е само един  - от 8 до 10 часа, с условието, че ако се променят климатичните условия, този коридор ще бъде изместен в следобедните часове. По сигнали на хората, обаче, станало ясно, че този коридор не е достатъчен и било решено коридорът да се увеличи с един час и да бъде преместен в следобедните часове - между 13:30 и 16:30 часа. Сега, обаче, експертите отново мислят как да бъде направена мярката за "зелените коридори" така, че да се постигне медицински резултат за контрол върху инфекцията като се запази живота на тези хора. 

"Ние сме във война и към тази война трябва да спасим колкото се може повече граждани с мерките, които са възможни. Всички ние трябва да проявим разбиране, че тези мерки са наложителни и са важни. И щом са мерки, те ограничават. Колко пъти трябва да повторим, че ако сега се лишим от едни права и свободи, максимално скоро ще ги имаме в тяхната цялост? Колко пъти трябва да ни опровергае вирусът с неговото поведение? Нищо не знаем за този вирус. Над 45 000 научни публикации има в електронните медии, които са в двата полюса на фактите. Нямаме твърда основа, на която да стъпим. Ако този вирус се държеше като грипа, нали лятото трябваше да изчезне", заяви здравният министър Ангелов. 

В половината поликлиники в София вече има COVID-кабинети, съобщи кметът на столицата Йорданка Фандъкова на брифинга. "Трябва да намалим натиска към болниците. Това е причината да направим кабинети в ДКЦ-тата.  В 9 ДКЦ има създадени COVID-кабинети. Днес започва работа такъв в 24-то ДКЦ, утре в 25-то. В 11 общински поликлиники хората ще има възможност да се преглеждат и да правят изследвания. Това са половината от общинските поликлиники. Ще продължим нататък. За пет дни през тях са преминали близо 1 600 души. А антигенни тестове са тествани 1 528 от тях. Положителните са 453 или 29 %. Това означава, че даваме възможност на хора, които имат притеснение, да се прегледат", обясни столичният кмет.

"Мерките в обществените пространства, които следим, се спазват все по-добре в София. Седем екипа проверяват ежедневно мерките в градския транспорт. Дезинфекцията и контролът продължават. Предстои ни заседание, на което ще коментираме празниците. Моята позиция е, че не трябва да отслабваме мерките в тази ситуация в нашия град. Поетапното връщане на ученици в училище също ще бъде обсъдено, но смятам, че не можем да върнем всички ученици в клас след 27 ноември. Трябва другата седмица да се вземе решение как да се постъпи с учениците от 1 до 6 клас, които сега се обучават онлайн", обясни кметът на София.

"Обстановката в София е сложна, но в никакъв случай не сме на ниво да сме безпомощни. Болниците вече са много подготвени и заредени. Повечето от тях се преструкторираха за две седмици. Ако си спомняте прословутия брифинг на Цветница, че плашим хората, бих попитал какво е по-различно сега? Тогава имаше строги мерки, а сега решиха, че всичко е наред. Няма да оставим никой на улицата, но спазвайте мерки и носете маските. Направете така, че да не затрудните системата повече", призова директорът на "Пирогов" проф. Асен Балтов. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ