СЗО: Бързането с бустерните дози в богатите страни ще удължи пандемията
Представители на Световната здравна организация разкритикуваха „безразсъдното прилагане на програми за бустерни дози“, докато много бедни страни все още изпитват затруднения при подсигуряването на първи дози ваксини срещу COVID-19. Според СЗО неравният достъп до имунизация може да доведе до нови мутации на вируса и да удължи кризата, предаде Си Ен Би Си.
„Безразсъдното прилагане на програми за бустерни дози вероятно ще удължи пандемията, вместо да я прекрати, пренасочвайки доставки към страни, които вече имат високи нива на ваксинация. Това ще даде на вируса повече възможности за разпространение и мутация“, коментира генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус.
Коментарите от СЗО идват в момент, в който здравните власти в САЩ насърчават ваксинацията с бустерни дози за всички жители на възраст над 16 години на фона на нарастващия брой на случаите на COVID-19, предизвикани от варианта Омикрон. Израел обяви във вторник, че ще предложи четвърта доза ваксина срещу COVID-19 на хора на възраст над 60 години.
„Искаме хората да могат да се събират по време на празниците“, каза директорът на Центровете за контрол и превенция на болестите (CDC) Рошел Валенски в интервю за Си Ен Ен. „И безопасното събиране включва, разбира се, ваксиниране. В идеалния случай вие ще сте си поставили бустерна доза и хората около вас също ще са ваксинирани“, добави той.
Тедрос обаче подчерта, че в момента по-голямата част от хоспитализациите и смъртните случаи , свързани с COVID-19, са сред неваксинирани хора, а не ваксинирани хора, които не са си поставили бустерни дози.
„Нито една страна не може да ускори изхода си от пандемията с бустерни дози“, каза той.
Според световните здравни експерти появата на Омикрон е свързана именно с неравенството при разпределението на ваксините. Смята се, че Омикрон се е появил от пациент с ХИВ в Южна Африка, където само 26% от населението е напълно ваксинирано, твърдят учени. Вирусът мутира по-сериозно при хора с компрометирана имунна система, където може да живее дълго време и да разбере как да оцелява в човешкия си гостоприемник.
СЗО изчислява, че само половината от нейните държави-членки ще са ваксинирали най-малко 40% от населението си до края на тази година „поради нарушения в глобалното предлагане“, каза Тедрос.
„Неравнопоставеността при ваксините е най-ужасяващата несправедливост на 2021 г.“, каза Майкъл Райън, директор на програмата за извънредни ситуации на Световната здравна организация.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.