СЗО не бърза с аплодисментите за руската ваксина

СЗО не бърза с аплодисментите за руската ваксина

Световната здравна организация реагира предпазливо на новината от президента Владимир Путин, че Русия е регистрирала първата в света ваксина срещу Ковид-19, припомняйки, че одобрението на ваксините минава през "строги" процедури, предаде Франс прес.

Поддържаме близък контакт с руснаците и обсъжданията продължават. Предварителната оценка на всяка ваксина преминава през строги процедури, отбеляза Тарик Ясаревич, говорител на СЗО по време на видео пресконференция, предава БТА.

Предварителната оценка включва преглед и преценяване на всички данни за сигурността и ефикасността, събрани по време на клинични изпитания, каза Ясаревич и уточни, че процедурата е еднаква за всяка кандидат ваксина.

В допълнение на легализирането, представено от всяка национална агенция, СЗО е въвела процес на предварителна оценка за ваксини и за лекарства. Производителите изискват предварителна оценка от СЗО, тъй като тя е един вид гаранция за качество, подчерта Ясаревич.

До момента Русия не е публикувала подробно проучване на резултатите от тестовете си, въз основа на които да се прецени ефикасността на продуктите, които казва, че е разработила.

Миналата седмица СЗО се отнесе скептично към заявлението на Русия, че ваксината й е почти готова, припомняйки, че всеки фармацевтичен продукт трябва да премине различни изпитания и тестове, преди да бъде одобрен за внедряване и посочи, че не е видяла никаква официална информация.

Съществува „огромна глобална пропаст“ между необходимите средства за борбата с новия коронавирус и отпуснатите такива, заяви междувременно Тедрос Гебрейесус, генералният директор на Световната здравна организация, цитиран от „Ню Йорк Таймс“.

Според изчисленията, които той представи на брифинг в Женева, в момента СЗО е на етап едва 10% от набирането на необходимите пари за справяне с COVID-19. Гебрейесус подчерта, че следващите 3 месеца са решаващи за увеличаване на въздействието на акселератора „Достъп до инструменти за COVID-19“ (ACT), който обединява правителства, учени, представители на бизнеса, филантропи и здравни организации в осигуряването на подкрепа при разработката на тестове, лечения и ваксини за овладяване на пандемията.

„Само за ваксините ще са нужни около 100 млрд. долара“, отбеляза директорът на здравната агенция към ООН. „Но това е малко в сравнение с 10-те трлн. долара, които вече бяха инвестирани в държавите от Г-20 под формата на фискални стимули, за да се справят с последствията от пандемията до момента“, добави още той.

От декември 2019 г., когато официално бе регистриран първият случай на заразен от новия коронавирус в Китай, болестта се е разпространила в 210 държави и територии, а броят на заразените надмина 20 милиона в световен мащаб. Починалите са близо 730 хиляди.

Ръководителят на програмата за извънредни ситуации към СЗО изрази притесненията си от негативните резултати. „Този вирус е брутален в своята елементарност, брутален в своята жестокост, но няма мозък. Ние сме тези с мозъка... можем да надхитрим нещо, което няма мозък, но не се справяме много добре в момента“, смята той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Прашутистът, който скочи от стратосферата, загина при полет с парапланер
NATO се готви за едновременен конфликт с Русия и Китай през следващите две години
Словакия ще спре да блокира одобрението на 18-ия пакет от санкции на ЕС срещу Русия
На днешната дата, 18 юли. 188 години от рождението на Васил Левски
Спряха шести блок на АЕЦ "Козлодуй" за планиран ремонт
Тръмп нареди на правосъдното министерство да предостави още документи по случая с Епстийн
Бившата номер едно в световния тенис Мария Шарапова продава къщата си в САЩ за 25 милиона долара
Времето: Топло със силен вятър от запад-северозапад