СЗО препоръча да не се използва "Ремдесивир" при хоспитализирани с Covid-19

СЗО препоръча да не се използва Ремдесивир при хоспитализирани с Covid-19

СЗО препоръча да не се използва "Ремдесивир" при хоспитализирани с Covid-19

Световната здравна организация препоръчва да не се прилага лечение с "Ремдесивир" на хоспитализирани болни от Covid-19, защото този противовирусен медикамент не предпазва от смърт, нито от тежки форми на болестта, предаде CNN

"Антивирусният медикамент "Ремдесивир" не се препоръчва за пациенти, приети в болница с Covid-19, колкото и тежко да протича болестта, защото няма доказателства, че подобрява шансовете за оцеляване, нито че позволява да се избегне поставянето на апарат за изкуствено дишане", се казва в комюнике на СЗО, след като екип от експерти публикува своите заключения в медицинското списание BMJ.

Експертите подчертават, че има вероятност от сериозни странични ефекти от медикамента. Разработен срещу ебола, този препарат е продаван от лабораторията Gilead Sciences под търговското име Veklury. Лекарството стана първото лечение с коронавирус, получило одобрение от Американската администрация по храните и лекарствата. На 3 юли той стана първият медикамент срещу Covid-19, разрешен на европейския пазар, припомня БТА. Първоначално проучванията показваха известна полза срещу Covid-19, но с натрупването на повече данни това изглежда се променя.  

"Фактът, че това е антивирусно средство, което показа известна полза в определени изпитвания - но не във всички изпитвания - беше достатъчно, за да подтикне хората да искат да го използват, тъй като нямахме инструменти, но мисля, че скоро ще бъде заменено", коментира пред CNN д-р Амеш Адаля, старши учен в Центъра за здравна сигурност на Джон Хопкинс, който не участва в ръководството на СЗО. 

Gilead Sciences, производителят на ремдезивир, който се продава под името Veklury, казва в изявление в четвъртък, че антивирусният препарат е препоръчан от други организации и страни въз основа на солидни доказателства от множество контролирани проучвания, публикувани в престижни списания.  

"Разочаровани сме, че насоките на СЗО пренебрегват тези доказателства в момент, когато случаите драстично се увеличават по целия свят и лекарите разчитат на Veklury като първото и единствено одобрено антивирусно лечение за пациенти с COVID-19 в приблизително 50 страни", казват от компанията. 

Питър Хорби, професор в Медицинския департамент на Университета в Оксфорд, който не е участвал в актуализацията, посочи актуалната препоръка на СЗО като разумна в писмено изявление в четвъртък.

"Предвид липсата на доказателства за някаква полза за смъртността, рискът от попадение на апаратна вентилация или времето за клинично подобрение, Световната здравна организация разумно препоръча да не се използва ремдезивир при пациенти, хоспитализирани с COVID-19, независимо от тежестта на тяхното заболяване. Ремдезивир е скъпо лекарство, което трябва да се дава интравенозно в продължение на пет до десет дни, така че тази препоръка ще спести пари и други здравни ресурси", заяви Хорби в изявлението, разпространено от базирания във Великобритания Science Media Center. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ