Удвояват линейките в София. Здравният министър нареди проверки и на лабораториите за тестове

Удвояват линейките в София. Здравният министър нареди проверки и на лабораториите за тестове

Спешно попълнение за Спешна помощ в София, както и поредица от повсеместни проверки обяви здравният министър проф. Костадин Ангелов на брифинг днес.

10 буса, осигурени от МВР ще бъдат добавени от днес към дежурните 25 коли на столичния център за спешна медицинска помощ. Допълнителните автомобили са оборудвани за превозване на леките и среднотежките случаи на COVID-19, но не и за пациентите, които имат нужда от обдишване, поясни министърът. Отделно, до дни ще бъдат осигурени и още 17 нови линейки за Спешна помощ в София. Така за града ще заработят 52 линейки.

В повечето от тях ще има фелдшери и парамедици, съобщи проф. Ангелов. По този начин ще се подобри изцяло извозването от дома до лечебните заведения. Основният проблем, на който се дължеше чакането на екипи, се дължеше на затрудненото приемане на пациентите в лечебните заведения, обясни министърът. Той подчерта, че въпреки разпорежданията му, все още има болници, които не са разкрили легла за лечение на коронавирс. Министър Костадинов изрази уважението си към лекарите и им благодари, но подчерта, че не може да не е гневен на директори на лечебни заведения, които не изпълняват заповедта му.  „На територията на България има около 40 000 интензивни легла за активно лечение на пациенти с всички заболявания. В София разполагаме с 12 000 легла за активно лечение. 10% от тях са 1200 легла. В момента са разкрити 700 легла за активно лечение. Имаме още наличен свободен капацитет, който лечебните заведения не са разкрили. Това е основният проблем, върху който сме се съсредоточили”, заяви Ангелов и отново предупреди, че ще прави лични проверки в лечебните заведения.

От днес започват контролни проверки по частни и държавни лаборатории, тъй като има сериозен пробелм с публикуването на резултатите в информационната система. Натъкваме се на публикуване на резултати 2-3 дни след тестването. Обясненията са много, причините са много, всички са изключително напрегнати и уморени, но могат да се назначат още хора. Държавата плаща много пари, ресурс има. Получават се парадокси с направа на тест днес, публикуване на резултата му след 2-3 дни, а когато лекарят трябва да издаде болничен се оказва, че човекът е здрав, но предстои да бъде поставен под карантина, обясни министър Ангелов. Цялата сила на закона ще бъде приложена за тези, които не спазват правилата, закани се той.

Проф. Ангелов не смята, че има забавяне в реакциите на властите по отношение на кризисното управление на пандемията. "Още в началото на септември бяха увеличени екипите, но основният проблем тази седмица е затрудненият прием в лечебните заведения. Болниците не са си свършили работата по откриването на леглата. Министър съм от 24 юли, издал съм заповед за разкриването на легла във всички лечебни заведения и ако бяха разкрити по начина, по който е разписано, нямаше да има проблем", каза той.

Към настоящия етап няма нужда от разкриване на полеви болници, категоричен е министър Ангелов. Когато в системата има над 40 на сто заетост на леглата, тогава ще се обмислят алтернативни начини за реакция, обясни той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ