В САЩ разрешиха лечението на болни от COVID-19 с кръвна плазма от оздравели

В САЩ разрешиха лечението на болни от COVID-19 с кръвна плазма от оздравели

Агенцията за контрол на храните и лекарствата в САЩ (FDA) одобри метод на учени от Хюстън за използване на кръвна плазма от оздравели от коронавируса за лечение на болни от него, съобщи Neurosciencenews. 

Плазмата ще бъде дарена от възстановени от вируса пациенти и трансфузирана в критично болни от вируса. Изследователите вече са започнали да набират донори в района на Хюстън, които са се възстановили от коронавируса. Първият донор е пациент в района на Хюстън Метрополитън, който е в добро здраве от две седмици след заразяване с COVID-19.

Кръвната плазма е течният компонент на кръвта, в който плават кръвните клетки. Съставлява около 55% от обема на кръвта. Основната съставка е водата (90%-92%) с разтворени в нея органични (7%-8%) и неорганични вещества (1%). Органичните вещества са разнообразни белтъци, въглехидрати и мазнини, витамини, ензими, хормони и органични киселини.

Кръвната плазма като продукт за кръвопреливане се изготвя посредством въртене на прясна кръв в центрофуга докато кръвните клетки се утаят на дъното. Ако в епруветка с кръв се прибави противосъсирващо вещество, кръвната плазма се отделя като горен слой. Кръвният серум представлява кръвна плазма без фибриноген или други съсирващи фактори. Лечението с такава плазма е добре познат и отдавна използван метод най-вече при имунодефицитни състояния, както и при автоимунни и възпалителни процеси

Веднага са били идентифицирани и други донори, желаещи да дарят по литър кръвна плазма. Плазма от човек, който се е възстановил от COVID-19, съдържа антитела, направени от имунната система за убиване на вируса. Преливането на тази богата на антитела плазма в пациент със COVID-19 може да превърне силата на антителата в животоспасяваща терапия.

Известна като възстановителна серумна терапия, концепцията датира от повече от век, когато подобни лечения са били използвани по време на испанската грипна пандемия през 1918 г., епидемията от дифтерия през 20-те години, епидемията от плътно хранене на бактерии през 30-те години на миналия век и по време на други огнища на инфекциозни заболявания. Докато литературата изобилства от теорията, че имунитетът може да бъде прехвърлен от здрав индивид на болен индивид, използвайки възстановителна плазма, резултатите са различни. Описание на лечението на петима пациенти в Китай беше публикувано тази седмица в списанието на Американската медицинска асоциация, предполагайки, че лечението е било полезно.

В Ню Йорк, по-рано тази седмица, губернаторът Андрю Куомо обяви, че набирането на пациенти за плазмени дарения ще започне след броени дни и първоначално ще се съсредоточи върху силно засегнатото предградие на Ню Йорк.

Ерик Салазар, доктор на медицинските науки, главен изследовател и учен лекар в отделението по патология и геномна медицина в Методистката болница и изследователския институт в Хюстън, заяви, че прегледът на класациите на пациентите на COVID-19 показва, че близо две трети от излекуванието могат да отговарят на критериите за даряване на плазма. Пациентите с критични основни състояния и напреднала възраст няма да имат право да даряват.

В България също се правят опити за разработване на лечение с кръвна плазма. Държавната фирма, която е собственост на Министерство на здравеопазването, БУЛ БИО под шапката на Националния център за заразни и паразитни болести вече работи по този въпрос, съобщи преди три дни шефът на Националния оперативен щаб, ген. Венцислав Мутафчийски в коментар за прилагането на метода, което вече е започнало в Китай. 

 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ