3000 болнични легла допълнително за пациенти с коронавирус разкрити за ден в София

3000 болнични легла допълнително за пациенти с коронавирус разкрити за ден в София

3000 болнични легла допълнително за пациенти с коронавирус разкрити за ден в София

Броят на разкритите легла в София след заповедта на здравния министър от вчера е 3000, от които 250 са за интензивно лечение. Това обяви директорът на УМБАЛСМ "Н. И. Пирогов" проф. Асен Балтов на седмичния брифинг на Националния оперативен щаб.

"В София в момента приетите в средно тежко състояние са 713 и 107 от тях са в интензивните отделения. Общо 820 са на лечение в болници. Натискът върху болните в София е изключително сериозен", каза проф. Балтов и благодари на гражданите, които спазват противоепидемичните мерки. Той посъветва хората при първи симптоми на неразположение: повишаване на температурата, мускулна слабост, да си останат вкъщи за поне един или два дни.

"Ако проблемите се засилват, обадете се на личния си лекар, потърсете помощ от него. Нека той да знае какво е състоянието ви. Трябва да има диференциране на лечението на тези пациенти, защото в момента е изключително сериозен натискът върху болниците, които извършват реално триаж, който може да бъде направен от личните лекари", обясни директорът на "Пирогов".

По думите на здравния министър проф. Костадин Ангелов здравната система е обезпечена. "България е обезпечена с лични предпазни средства за 6 месеца напред, но ако натискът продължава да се увеличава, тези месеци ще се намалят по нашата прогноза", добави той. 

"Спасението поединично вече не е решение за никого. Днес зам.-министърът на здравеопазването пътува за Шумен. Там има сериозен проблем с натиск върху болницата от много заболели, проблем с хора, които се притесняват да влязат и да лекуват тези пациенти. Трудно можем да убедим някой да влезе, защото и лекарите и сестрите са на предела на възможностите си. Другият зам.-министър пътува за Северозападна България. Ситуацията в страната е сериозна. Имаме възможността и капацитета да променим нещата и то зависи от всеки човек", подчерта здравният министър.

Министър Ангелов обясни, че нито едно лечебно заведения няма право да откаже помощ на пациент, който се самоопределя за спешен. "Това е разписано в наредбата. Разбира се ситуацията вече е по-различна от преди. В голяма част от спешните отделения: и онази вечер в Бургас, и вчера в София, като ходих по болници, влиза пациент, който е положителен. Има си протоколи за дезинфекция, изолация и извършване на работа. Затова се налага някои от пациентите, които могат да изчакат в линейката, той може да изчака. Пациент, който не може, влиза и е на първо място", обясни проф. Ангелов.  По думите му проблемът е, че възможностите на здравната система не са неограничени и призова българите да спазват разписаните противоепидемични мерки.  

Здравният министър допълни, че всеки пациент, който прецени, че се намира в състояние, което е спешно, има право да посети болница, а лекарят е този, който трябва да прецени дали е спешен. "Ръст в смъртността има. Дължи се на това, че българските граждани продължават да търсят лекар късно. Много млади хора вече търсят късно помощта, когато вече почти целият бял дроб е засегнат. Не се самолекувайте, не използвайте панически медикаменти", апелира проф. Ангелов.

Служители на МВР също ще се включат във връчване на предписанията на РЗИ, стана ясно още на брифинга. Имаме готовност за превръщане на някои болници в такива за лечение само на пациенти с коронавирус. Това ще стане когато 50% от всички легла в София са запълнени.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ