В няколко фази ще върви кампанията за ваксиниране срещу Covid-19 у нас
В няколко фази ще протече кампанията за ваксиниране срещу коронавируса у нас, съобщи здравният министър проф. Костадин Ангелов на извънреден брифинг, на който представи подробности от Националния план за ваксиниране. Първи на имунизация подлежат медицинските кадри. Страната ни е разделена на 6 района, в които РЗИ-тата ще отговарят за логистиката на ваксините. За изготвянето на плана са използвани указанията на Световната здравна организация, планове на държави членки на ЕС Германия, Франция и Италия, Англия и някои щати на САЩ.
"Планът е динамичен, подготвен за адекватна промяна в зависимост от конкретната обстановка. В него е описан планът по фази, както и наличната информация за ваксините в процес на разработване по информация на производителите към месец ноември. Разрешенията за употреба на ваксина са описани като процедура, препоръки за провеждане на имунизация", обясни на извънреден брифинг здравният министър проф. Костадин Ангелов, който представи плана.
С Националния план за ваксиниране можете да се запознаете тук
За изпълнение на Плана за ваксиниране на населението в България се създава Ваксинационен щаб с председател проф. Красимир Гигов.
Фазите за ваксиниране на българите са разработени по таргетни групи:
- Фаза 1 - Медицински персонал на лечебни заведения за болнична и извънболнична помощ, медицински специалисти по здравни грижи, лекари по дентална медицина, фармацевти, помощник-фармацевти и друг помощен персонал. Те са поставени пов висок риск от заразяване и могат да предават инфекцията на рискови групи от населението. Очакваният брой за ваксинация са 243 600 лица, от които 30 000 лекари, 10 000 лекари по дентална медицина, 46 000 професионалисти по здравни грижи, 6600 магистър-фармацевти, 2000 помощник-фармацевти, 150 000 помощен персонал. Ваксинирането ще бъде доброволно, с информирано съгласие от тяхна страна и те ще могат сами да си изберат ваксината, която да им бъде поставена.
- Фаза 2 - Потребителите и персонал на социални институции, учители и персонал на ферми за отглеждане на норки. Очакваният брой за ваксинация са 112 080 лица, от които 15 000 домуващи в социални институции и 8 000 персонал, 89 000 педагогически специалисти и 80 души персонал на ферми за отглеждане на норки.
- Фаза 3 - Служители, участващи в дейности по поддържането на държавата, например тези във ВиК сектора. Очакваният брой за ваксинация в тази група зависи от списъците, изготвени от РЗИ.
- Фаза 4 - Възрастни хора на и над 65 г. и лица с придружаващи хронични заболявания, в това число и лица с вторични имунни дефицити. Очакваният брой за ваксинация в тази група е 1 800 000 души, от които 1 500 000 души са възрастните хора над 65 г.
- Фаза 5 - Уязвими групи от населението поради високия епидемиологичен риск от инфектиране, свързан с условията и начина им на живот. Имунизацията на тези групи ще се определи на база предварително изготвени списъци.
След това ще се пристъпи към ваксинирането на останалата част от населението.
Страната ще бъде разделена на 6 региона. София попада в четвъртия район, където са областите София-град, София област, Перник, Кюстендил и Благоевград. Всеки един от тях има съответния отговорник като РЗИ, което ще извършва централната логистика. За район 1 ще отговаря РЗИ-Враца, за район 2 - РЗИ-Велико Търново, район 3 - РЗИ-Варна, район 4 - РЗИ-София, район 5 - РЗИ-Пловдив и район 6 - РЗИ-Бургас.
Първото съвещание на Националния ваксинационен щаб ще се проведе днес в 15 часа. Целите са приемане, спазване на условията на ваксините и прецизиране на очакваните за ваксинация контингенти. "Очакваме, че щабът ще изпълни поставените му задачи. Много моменти, които ще бъдат разгледани, са консултирани със съответните медицински и браншови организации", добави още началникът му проф. Гигов.
България е слязла с едно място надолу по 14-дневната заболеваемост в Европейския съюз и вече заема 11 позиция. 14-дневната смъртност е висока и по този показател сме на първо място, обясни главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. "Убеден съм, че ако спазваме мерките, ще се справим", посочи той.
Прилагането на ваксините ще се случва след разрешение на Европейската агенция за лекарствата. На този етап най-напреднали са две от ваксините, съобщи главният държавен здравен инспектор. "Трябва да достигнем 75% имунизирани, за да е защитено обществото като цяло. Но те остават доброволни", поясни доц. Кунчев.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.