Цените на петрола се движат разнопосочно

Цените на петрола се движат разнопосочно

Цените на петрола не намират единна посока в ранната търговия в сряда, след като доларът поевтиня, а апетитът към риска се завърна на пазарите на фона на решението на някои правителства да не въведат нови блокади, въпреки разпространението на варианта Омикрон. Положително на пазара се отрази и становището на Китай, който заяви, че ще е в състояние да поддържа икономически растеж, предаде Ройтерс.

Към 8:50 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,04 долара, или 0,05%, до 73,94 долара за барел, след като във вторник поскъпна с 3,4%. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,14 долара, или 0,20%, до 71,26 долара за барел, следвайки ръст от 3,7% предходната сесия.

Цената на петрола обикновено се движи в противоположната посока на щатския долар. Неговото поевтиняване прави вносът на петрол по-евтин за страните, използващи други валути на вътрешния си пазар, което води до ръст на търсенето.

Междувременно високопоставен китайски служител по държавно планиране заяви в сряда, че Пекин ще работи за подпомагане на икономическия растеж, включително чрез засилване на държавните разходи, на подкрепата за производителите и стабилизирането на вериги за доставка в индустрията.

Страната, която е най-големият вносител на петрол в света, „ще се стреми да стабилизира икономическите операции през второто тримесечие, първата половина и дори през цялата година“, каза служителят пред агенция Синхуа.

Междувременно някои правителства, включително тези на Великобритания и Австралия, се опитват да избегнат локдаун на фона на разпространението на варианта Омикрон на коронавируса.

Британският премиер Борис Джонсън каза, че няма да въведе нови ограничения срещу COVID-19 преди Коледа, но допълни, че може да се наложи да предприеме стъпките след това.

Австралийският министър-председател Скот Морисън заяви, че изключва локдаун на страната и вместо това призови хора да поставят бустерни дози от ваксините, за да се предпазят.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ