Цените на петрола се понижиха на фона на опасенията от рецесия

Цените на петрола се понижиха на фона на опасенията от рецесия

Цените на петрола се понижиха с повече от 1% в ранната търговия в четвъртък в поредната волатилна сесия  за седмицата, белязана от икономически опасения и страхове от рецесия, които засенчиха притесненията за доставките на горива и геополитическото напрежение в Европа, пише Ройтерс.

Към 9:05 часа българско време сортът Брент поевтиня с 1,5 долара, или 1,42%, до 104,2 долара за барел, докато цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 1,41 долара, или 1,31%, до 106,1 долара за барел,

Цените на петрола са под натиск тази седмица, заедно с глобалните финансови пазари, поради трепети от нарастващите лихвени проценти, силния щатски долар, опасения относно инфлацията и потенциала за рецесия. Продължителните локдауни срещу разпространението на COVID-19 в Китай, който е най-големия вносител на суров в света, също оказа влияние върху пазара.

„Тези опасения от рецесията се засилват и се отразяват на цените на петрола тази сутрин“, каза Хауи Лий, икономист в сингапурската Oversea Chinese Banking Corp, посочвайки данните за инфлацията в САЩ.

Индексът на потребителските цени в САЩ се повиши с 8,3% на годишна база през април. Това означава, че ръстът на цените в Съединените щати се забавя, тъй като през март бе регистрирано ниво от 8,5%. Въпреки това показателят е над прогнозираните 8,1%, което означава, че Федералният резерв може да ускори повишението на лихвите, за да укроти инфлацията.

Въпреки това опасенията за доставките, произтичащи от руската инвазия в Украйна, укрепиха пазара на петрол, като цените се покачиха с над 35% тази година. Очакваното ембарго върху вноса на петрол от Русия в Европейския съюз  е един от най-важните фактори, подкрепящи цените.

ЕС все още не е постигнал консенсус по темата с ембаргото, като основната опозиция идва от Унгария, която казва, че то би било нанесло разрушителни щети на нейната икономика.

В сряда цените на петрола скочиха с около 5%, след като Русия обяви контрасанкции срещу 31 организации от Германия, Франция и други европейски страни, както и компании от САЩ и Сингапур.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ