Цените на петрола се понижиха на фона на поскъпването на щатския долар

Цените на петрола се понижиха на фона на поскъпването на щатския долар

Цените на петрола се понижиха в ранната търговия в четвъртък, следвайки поскъпването на щатския долар на фона на сигналите, че Федералния резерв на САЩ скоро ще затегне паричната си политика, предаде Ройтерс.

Петролът по-широкия спад на финансовите пазари, предизвикан от информацията, че Фед ще повиши основния лихвен процент през март. Това доведе до засилване на позициите на долара спрямо водещите валути. По-силният долар прави вносът на петрол по-скъп за страните, използващи други валути на вътрешния си пазар, което води до спад на търсенето.

Към 8:40 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,61 долара, или 0,68%, до 89,35 долара за барел, след като в сряда напредна с 2%. Цената на американският лек суров петрол WTI се понижи с 0,70 долара, или 0,80%, до 86,65 долара за барел, следвайки ръст от 2% в предходната сесия.

На пазара продължава да се отразява и геополитическото напрежение между Украйна и Русия, което предизвиква опасения от проблеми с енергийните доставки в Европа.

В същото време групата ОПЕК+ все още не може да реализира целта си за увеличаване на доставките с 400 хил. барела на ден всеки месец, тъй като по-малките производители изпитват затруднения с повишаване на добива.

„Продължаващите проблеми с доставките и нарастващото напрежение между Русия и Украйна подкрепят цените на петрола. Те поевтиняха малко днес, но това не е нищо повече от техническо движение“, коментира Хауи Лий, икономист от Oversea-Chinese Banking Corp. в Сингапур.

Междувременно Администрацията за енергийна информация на САЩ съобщи, че запасите от суров петрол на страната са нараснали с 2,4 млн. барела през седмицата до 21 януари, достигайки 416,2 млн. барела. Анализаторите, анкетирани от Ройтерс, очакваха спад със 728 хил. барела. Запасите от бензин пък са се понижили с 1,3 млн. барела до 247,9 млн. барела – най-големият спад от февруари 2021 г.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ