Цените на петрола се повишиха след вчерашния рязък спад

Цените на петрола се повишиха след вчерашния рязък спад

Цените на петрола се повишиха след вчерашния рязък спад

Цените на петрола се възстановиха в ранната търговия в сряда, след като предишната сесия регистрираха резки понижения на фона на опасенията за по-малко доставки от Русия и Либия. Днес обаче цените бяха подкрепени от данните за спад на запасите от суров петрол в САЩ през  миналата седмица, предаде Ройтерс.

Към 9:05 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,95 долара, или 0,89%, до 108,2 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI с повиши с 1,24 долара, или 1,21% , до 103,8 долара за барел.

И двата бенчмарка паднаха с 5,2% по време на волатилната търговия вторник, след като Международният валутен фонд (МВФ) понижи прогнозата си за глобален икономически растеж през тази година с почти цял процентен пункт, позовавайки се на икономическите последици от войната на Русия в Украйна и предупреждавайки, че инфлацията сега е „ясна и настояща опасност“ за много страни.

„Разпродажбата вчера на фона на ревизиите на МВФ вероятно беше пресилена“, каза Уорън Патерсън от ING.

„Вярвам, че рисковете все още са с възходяща траектория. Има потенциал за по-нататъшни смущения от Либия, но по-важното в случая е евентуалната забрана на ЕС за внос на руски петрол“, добави той.

Цените на петрола в световен мащаб са нестабилни заради опасенията за доставките от Русия, след като вторият по големина износител на петрол в света и ключов европейски доставчик бе подложен на сериозни санкции заради инвазията си в Украйна.

Въпреки това, по-крехката глобална икономическа перспектива и продължаващите локдауни срещу разпространението на COVID-19 в Китай натежават върху цените.

От страна на предлагането, Организацията на износителките на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, начело с Русия, известно общо като ОПЕК+, са произвели 1,45 милиона барела на ден под целите си за производство през март, тъй като руското производство започна да намалява след санкции, наложени от Запада.

Русия произведе около 300 000 барела на ден под целта си през март при общо производство от 10,018 милиона барела на ден.

Опасенията за доставките от Либия също тежат на пазара. Либийската национална петролна корпорация обяви форсмажорни обстоятелства на петролното пристанище Брега във вторник, заявявайки, че не е в състояние да изпълни ангажиментите си към петролния пазар.

В Съединените щати запасите от суров петрол са намалели с 4,5 милиона барела миналата седмица, според пазарни източници, цитиращи данни на Американския петролен институт.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ