Цените на петрола се стабилизираха

Цените на петрола се стабилизираха

Цените на петрола се стабилизираха в ранната търговия в петък и са на път да регистрират най-големите си седмични понижения от месец ноември насам на фона на изключително волатилна търговия, предизвикана от опасенията от ескалация на забраните за внос руски петрола и усилията за увеличаване на доставките от други големи производители, пише Ройтерс.

Към 9:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 1,09 долара, или 1%, до 110,4 долара за барел, след като бенчмаркът поевтиня с 1,6% предходната сесия. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,89 долара, или 0,84%, до 106,9 долара за барел, следвайки понижение с 2,5% в четвъртък.

В седмица на нестабилна търговия, белязана от разговори за ембарго върху руския петрол и потенциални увеличения на доставките от Иран, Венецуела и Обединените арабски емирства, докато бойните действия в Украйна ескалираха, Бренът върви към седмичен спад от около 7%, след като достигна по-рано 14-годишен връх от 139,13 долара за барел. Американският суров петрол пък се е насочил към спад от около 8%, след като достигна връх от 130,50 долара за барел.

„И двата договора биха могли да преминат под 100 долара за барел при всякакви новини, които се възприемат като знак за облекчаване на проблемите с доставките“, коментира Джефри Хейли, анализатор в OANDA.

Новините в обратната посока могат пък лесно да тласнат цените над 115 долара за барел. „Това е пазарът, който имаме в момента“, каза той.

Цените се понижиха тази седмица, след като стана ясно, че Европейският съюз, който е силно зависим от руската енергия, няма да се присъедини към Съединените щати и Великобритания в забраната на руския петрол.

Русия, вторият по големина износител на суров петрол в света след Саудитска Арабия, изнася около 3 милиона барела петрол на ден за европейските страни от ОИСР.

В краткосрочен план е малко вероятно липсите в доставките да бъдат компенсирани от допълнителна продукция от членове на Организацията на страните износителки на петрол и техните съюзници, известни като групата ОПЕК+, особено като се има предвид, че Русия е част от групировката, каза анализаторът на Commonwealth Bank Вивек Дар.

Освен това някои производители от ОПЕК+, включително Ангола и Нигерия, изпитват трудности да постигнат целта за увеличение на производството, което ограничава способността на групата да компенсира загубените руски доставки.

Commonwealth Bank прогнозира, че сортът Брент ще се търгува средно за 110 долара за барел през второто и третото тримесечие на годината, но вижда потенциал за скок до 150 долара в краткосрочен план.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ