Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Цените на петрола се стабилизираха след вчерашния скок
Цените на петрола се стабилизираха в ранната търговия в сряда, след като предходната сесия скочиха до седемгодишни върхове, тъй като стана ясно, че първата вълна от санкции на САЩ и Европа срещу Русия заради изпращането на войски в Източна Украйна няма да наруши доставките на петрол, пише Ройтерс.
В същото време потенциалното връщане на повече ирански петрол на пазара, ако Техеран и световните сили се разберат за възстановяването на ядреното споразумение от 2015 г., постави таван върху цените.
Към 8:35 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,09 долара, или 0,09%, до 96,75 долара за барел, след като във вторник поскъпна до 99,50 долара за барел - най-високото равнище от септември 2014 г. насам. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,05 долара, или 0,05%, до 91,86 долара за барел, следвайки ръст до 96 долара предходната сесия.
"Съюзниците от НАТО пазят някои наказателни мерки като разменна монета, което означава, че вратата на дипломацията все още е отворена. Съживяването на ядрената сделка с Иран също остава възможно“, каза Вандана Хари от Vanda Insights .
„За момента тези два фактора ще задържат Брента от прескачането на прага от 100 долара за барел“, добави той.
Цените скочиха във вторник поради опасенията, че западните санкции срещу Русия за изпращане на войски в два отцепнически региона в Източна Украйна могат да засегнат енергийните доставки, но Съединените щати дадоха да се разбере, че санкциите няма да имат въздействие върху износа на енергия.
„Санкциите, които се налагат днес и които могат да бъдат наложени в близко бъдеще, не са насочени и няма да са насочени към потоците от петрол и газ“, каза високопоставен служител на Държавния департамент на САЩ пред репортери късно във вторник
Санкциите, наложени във вторник от Съединените щати, Европейския съюз, Великобритания, Австралия, Канада и Япония, бяха насочени към руски банки и физически лица, докато Германия спря процеса по сертифицирането на газопровода „Северен поток 2“.
Възможно е да има и допълнително понижаване на цените, ако на пазара се върнат доставките от повече от 1 млн. барела суров петрол на ден от Иран, след като дипломати заявиха, че Техеран и световните сили са на прага на постигане на споразумение за ядрената програма на Иран.
Голямата неизвестност в случая е колко бързо Иран може да увеличи износа си, смята анализаторът от Commonwealth Bank Вивек Дар.
Други членове на Организацията на страните износителки на петрол и техните съюзници, известни като ОПЕК+, изпитват затруднения да постигнат целите си за производство поради недостатъчни инвестиции в петролна инфраструктура, като Иран може да се сблъска със същия проблем, обяснява Дар.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.