Дания спира напълно добива на петрол и газ в Северно море до 2050 г.

Дания спира напълно добива на петрол и газ в Северно море до 2050 г.

Датското правителство е решило да прекрати напълно напълно проучването и добивът на петрол и газ в Северно море до 2050 година, предаде Ройтерс.

Бъдещето на датските петролни и газови операции в Северно море се превърна в водещ политически въпрос, след като миналата година скандинавската страна прие една от най-амбициозните климатични цели в света – намаляване на емисиите от вредни газове със 70% до 2030 г. и въглеродна неутралност до 2050 г.

Решението, което бе договорено късно вчера, означава, че Дания се отказва от провеждането на осмия кръг от лицензирането и всички бъдещи търгове за разработването на находища в Северно море. Освен това, то прави 2050 г. последната, в която страната ще добива петрол и газ от Северно Море.

„Слагаме окончателен край на ерата на изкопаемите горива“, коментира решението министърът по проблемите на климата и енергетиката на Дания Дан Йоргенсен.

По оценки на министерството по климата и енергетиката отказът от провеждане на търгове и мерките за приключването на добив на въглеводороди ще струва на датската хазна близо 13 милиарда крони или около 2,1 милиарда долара.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Исторически обрат: България е на полуфинал на световното първенство по волейбол след победа над САЩ
Компания използва AI, за да превърне клиентите си в рекламни звезди (Видео)
Осъдиха Никола Саркози на 5 години затвор заради престъпен заговор с Муамар Кадафи
Рей Далио: Златото и нефиатните валути ще бъдат по-силни средства за съхранение на стойност с нарастването на дълга на САЩ
Нови материали правят водолазните костюми устойчиви на ухапвания от акули
На днешната дата, 26 септември. Рождениците днес
Зеленски е готов да се оттегли от поста си след края на войната
Да инвестираш като най-богатите хора в света вече е по-лесно от всякога. Но колко е опасно?