Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|ЕС ще обяви план за съвместно купуване на газ
Лидерите на страните от Европейския съюз ще договорят план за съвместно изкупуване на газ, втечнен природен газ и водород преди следващата зима. Това съобщи Ройтерс, като се позовава на проект за съвместна декларация, която ще бъде приета на предстоящата Среща на върха, планирана за 24-25 март.
Текст от проектоизявлението, цитиран от агенцията гласи, че " държавите членки и Европейската комисия ще работят спешно заедно за съвместно закупуване на газ, втечнен природен газ (LNG) и водород", така че да бъдат подсигурени достатъчно запаси за следващата зима
Очаква се още тази седмица Брюксел да предложи и правила, които изискват от страните да запълват хранилищата за газ до 90% преди началото на всяка зима. Газовите хранилища в ЕС в момента са запълнени на 26% от капацитета, припомня Ройтерс.
В проектодекларацията също така се посочва, че страните от ЕС са се споразумели да координират мерките за запълване на газохранилизащата и да започнат да го правят "възможно най-скоро".
Европейските лидери също така ще обсъдят нови мерки за смекчаване на негативното въздействие върху потребителите от покачващите се цени на енергоносителите и ще обсъдят как потенциално "да оптимизират" функционирането на енергийните пазари. Те ще изискат от ЕК да предприемеи "необходими инициативи" в тази посока, гласи още проектодекларацията, видяна от Ройтерс.
Европейските цени на газа започнаха чувствително да растат месеци преди нахлуването на Русия в Украйна, което допълнително влоши рязко ситуацията, форсирайки включително и пикове на газовите пазари в Европа до над 3000 долара за 1000 куб.м.
Задвиженият от „газовата война“ повсеместен ценови удар още преди руската инвазия принуди правителствата да харчат милиарди за данъчни облекчения и субсидии, за да предпазят гражданите от завишените разходи.
Намирането на общ отговор в рамките на ЕС обаче се оказа трудно. Страните от ЕС носят до голяма степен отговорност за своите национални енергийни политики и все още няма съгласие дали са необходими действия в целия съюз за укротяване на цените, пише Ройтерс.
Испания, Белгия, Португалия, Италия и Гърция са сред държавите, които призовават за регулирана намеса на европейските енергийни пазари, за да се ограничи цените или да се отдели цената на електроенергията от растящата цена на газа.
Други държави, включително Германия, Нидерландия и Дания, пък са на точно противоположна позиция и възразяват срещу опцията за намеса на пазара с предупреждението, че е възможно това да причини смущения на енергийните пазари, което пък може да подкопае инвестициите в чиста енергия.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.