FT: Европейски вносители на газ се готвят да изпълнят условията на Москва

FT: Европейски вносители на газ се готвят да изпълнят условията на Москва

FT: Европейски вносители на газ се готвят да изпълнят условията на Москва

Някои от най-големите енергийни компании в Европа се готвят да използват поисканата от Кремъл нова система за плащане за руски газ – ход, който според някои критици ще подкопае санкциите на ЕС, ще застраши единството на блока и ще инжектира милиарди в руската икономика, пише в своя статия „Файненшъл таймс“.

Газови дистрибутори в Германия, Австрия, Унгария и Словакия планират да открият сметки в рубли в „Газпромбанк“ в Швейцария, за да задоволят изискването на Москва за плащания в руска валута, казват източници на изданието, запознати с подготовката.

Групата от компании включва двама от най-големите вносители на руски газ: базираната в Дюселдорф Uniper и базираната във Виена OMV.

Преговорите между европейските купувачи и руският държавен доставчик на газ „Газпром“ са станали по-интензивни с наближаването на крайните срокове за плащане, казват източниците на „Файненшъл таймс“.

Италианският енергиен гигант Eni, който също е сред големите клиенти на „Газпром“, в момента обмисля възможностите за закупуване на руски газ, казват два източника, запознати с дискусиите. Базираната в Рим компания трябва да вземе решение до края на май, когато предстои следващото й плащане за руските доставки.

Подготовките за изпълнение на схемата на Москва поставят под въпрос способността на ЕС да поддържа единен фронт срещу Русия на фона на опитите ѝ да използва газовите доставки като оръжие, отбелязва изданието.

В края на март руският президент Владимир Путин подписа указ, според който купувачите на газ от така наречените „неприятелски страни“, които включват всички държави от ЕС, трябва да имат банкови сметки в чуждестранна валута и в рубли в „Газпромбанк“ - базираното в Швейцария финансово търговско подразделение на „Газпром“, за да плащат доставките си. Мярката се разглежда като начин за неутрализиране на санкциите на ЕС срещу руската централна банка заради нахлуването на Русия в Украйна.

Вносителите на газ в Полша и България, които отказаха да се присъединят към схемата на Кремъл, загубиха достъп до доставки на руски газ в сряда, припомня изданието.  Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен определи спирането на газа за двете страни като „пореден опит за изнудване“ от страна на Москва.

Брюксел изпитва затруднения в опитите да се противопостави на исканията на Москва: ЕК издаде официални технически насоки, в които призна, че при определени условия финансовият инженеринг, разработен от Кремъл, може да не представлява нарушение санкциите срещу Русия.

Това би довело до ситуация, при която Русия ще може да получи достъп до милиарди евро и долари приходи от газ, за ​​да поддържа валутата и икономиката си, казаха представители на държави-членки на ЕС.

Съгласно новия руски механизъм европейските компании ще продължат да плащат на „Газпромбанк“ за вноса на синьо гориво в чуждестранната валута, фиксирана в договорите , като по този начин си гарантират, че не нарушават санкциите. След това, по тяхно искане, банката, която не е обект на санкциите на ЕС, конвертира деноминираните в евро или долари депозити в рубли във втора сметка, открита на тяхно име, от която ще се извършват плащанията към Русия.

Съветниците на Европейската комисия стигнаха до заключението, че всеки ход на ЕС за налагане на санкции срещу „Газпромбанк“ - което би бил най-бързият начин за затваряне на тази вратичка в санкционния режим, може да застраши целия съществуващ механизъм за плащане на руски газ, което ще доведе до катастрофално прекратяване на доставките към блока.

Заместник-председателят на Европейската комисия Валдис Домбровскис заяви в интервю, че от отделните компании, подписали договорите с „Газпром“, зависи как ще ги изпълнят и тълкуват. Той обаче призова фирмите да се придържат стриктно към разписаните в договорите условия.

„Цените са договорени в евро или долари. Така че, плащате тази сума евро за дадено количество газ, край на историята!“, каза той.

Домбровскис обаче призна, че решението на Русия да прекъсне доставките на газ за България и Полша е ново предизвикателство за блока.

 „Важно е да запазим единството на ЕС в това отношение. Както каза председателят Фон дер Лайен, не трябва да се поддаваме на този вид изнудване“, коментира той.

От австрийската компания OMV заявиха, че са анализирали искането на „Газпром“ за нов метод на плащане в светлината на санкциите на ЕС и се работи върху решение, което да е в съответствие със санкционния режим.

„Считаме, че измененията в процеса на плащане са в съответствие със закона за санкциите и затова плащанията са възможни“, коментира на свой ред Тийна Туомела, главен финансов директор на Uniper.

От италианската Eni засега са на мнение, че насоките на ЕК относно схемата за плащане на „Газпром“ не дават яснота на държавите-членки за това дали санкциите ще бъдат нарушени при този тип плащане.

Германският заместник-канцлер и министър на икономиката Роберт Хабек коментира в сряда, че руският платежен механизъм е „пътят, който ЕС маркира за нас“.

„Това е пътят, който е съвместим със санкциите и доколкото разбирам, германските компании, които го правят по този начин, спазват своите договори“, каза той. „Повечето държави от ЕС прилагат този подход“, добави Хабек.

Той заяви, че след посещението си в Полша във вторник е останал с впечатление, че Варшава възнамерява да заеме по-безкомпромисна линия с Москва. „Те не се страхуват от ембарго“, подчерта той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ