Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|MAЕ призова правителствата да инвестират повече в производството на водород
Правителствата трябва да увеличат инвестициите в производство на водород и вериги за съхранение, за да помогнат за намаляване на нетните емисии до нула. Това заявиха днес от Международната агенция за енергията (МАЕ), цитирана от Ройтерс.
Според базираната в Париж организация отделните държави и частните инвеститори са осигурили само четвърт от нужните 1,200 млрд. долара до 2030 г. за разработката на решения на база водород, така че той да се превърне в неразделна част световните стратегии за нулеви емисии.
В доклад на МАЕ се посочва, че усилията на правителствата трябва да са фокусирани върху използването на водорода в повече сектори и разработването на технологии, които да направят производството му от възобновяеми източници по-евтино.
Водородът е лек, лесен за съхранение и с голяма енергийна плътност. Освен това при употребата му като гориво водородът не отделя пряко замърсители и парникови газове. Цената на производството му и опасенията за начина, по който то се случва, обаче са бариера за по-широкото му използване.
Водородът, произведен от възобновяеми източници, може да струва между два до седем пъти повече, отколкото производството му от природен газ без улавяне на въглерод, се казва в доклада. В него обаче се отбелязва, че тази разлика може да бъде преодоляна чрез нови технологии и производство в по-голям мащаб.
„Днес почти цялото количество водород се произвежда от изкопаеми горива без технологии за улавяне на въглеродните емисии. В резултат се изхвърлят около 900 милиона тона емисии въглероден диоксид, което се равнява на общото количество от въглеродните емисии на Великобритания и Индонезия“, казват от МАЕ.
Общият капацитет на електролизерите, произвеждащи водород от вода, се е удвоил през последните пет години и близо 400 проекта са в процес на разработка или в ранен етап на развитие. Тези проекти трябва да увеличат доставките на водород до 8 млн тона годишно до 2030 г. спрямо под 50 хил. тона през 2021 г., се казва в доклада.
Това обаче е едва една десета от необходимите количества до 2030 година, за да се постигне въглероден неутралитет до 2050 година.
В момента 17 правителства имат водородни стратегии, а над 20 други обявиха планове за развитие спрямо само три страни през 2019 година, съобщи МАЕ.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.