OПЕК готви спешни мерки за спасяване на пазара на петрол от колапс

OПЕК готви спешни мерки за спасяване на пазара на петрол от колапс

Организацията на страните износителки на петрол /ОПЕК/ е притеснена от продължаващия срив в цените на петрола. Много вероятно е в следващите дни да се стигне до извънредна среща на участниците в организацията за набелязване на спешни мерки за стабилизирането на пазара. ОПЕК+ обмисля като вариант на първо време да бъде намален добивът на петрол с 500 хил. барела на ден, съобщи Ройтерс, като цитира добре запознати със ситуацията източници.

Януари, 2020 се оказа най-лошият за пазара на "черно злато" за последните почти 30 години. Контрактите за петрол изгубиха почти 15% от стойността си, като загубите бяха натрупани най-вече в последните дни на месеца в резултат на паниката на пазарите, породена от избухването на епидемията от коронавируса.

Непредсказуемата ситуация с епидемията засяга най-вече стоковите борси, тъй като заплахата от забавяне на икономиката и съответно търсенето на нефт и метали става все по-реална. За разлика от фондовите пазари цените на стоковите активи в по-голяма или по-малка степен отразяват реалната ситуация и следователно негативният ефект се усеща много по-силно.

По тази причина техническият комитет на ОПЕК +, чието заседание по-рано беше насрочено за 3 март, най-вероятно ще се събере още утре или вдругиден, съобщи ТАСС като цитира собствен източник в секретариата на ОПЕК.  Техническата комисия се състои от експерти от министерствата на участващите страни. Заседанието му обикновено се провежда в навечерието на заседанието на министерската комисия, за която СТС (Съвместна техническа комисия) подготвя доклад за състоянието на пазара на петрол и близките му сценарии за развитие.В момента страните от ОПЕК + са загрижени за ситуацията с разпространението на коронавирус от Китай, което може да повлияе значително на потреблението на петрол в света, особено в контекста на ограничаването на въздушния транспорт.

 

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ