Азерският газ влиза в България от 31 декември

Икономика

От 31 декември тази година България започва да получава природен газ от Азербайджан. Съгласно подписания договор на "Булгаргаз" с азербайджанската нефтена компания SOCAR, в страната ни ще се доставят 1 млрд. куб. м природен газ годишно от находището "Шах Дениз 2" за срок от 25 години, съобщи пресслужбата на кабинета. 

"Гарантираме, че на 1 януари следващата година имаме вече не само диверсификация, а и доставки на азерски газ, който влиза на територията на България през Гърция. На 1 януари 2021 г. ще посрещнем азерския газ, за който толкова поколения политици говориха с Азербайджан. Правителството на Обединени патриоти и ГЕРБ работи добре и даде тази възможност за пълна диверсификация", заяви премиерът Борисов на днешното правителствено заседание.

Министърът на енергетиката Теменужка Петкова отбеляза важността на договора с Азербайджан. "Това е един изключително важен договор, който е свързан с изпълнението на нашите приоритети - диверсификацията на доставките на природен газ . Той ще ни даде възможност от 31 декември тази година България да има нов, различен източник", каза министър Петкова.

До началото на октомври следващата година природния газ ще получаваме през временна възможна точка на доставка - "Кулата", която свързва газопровода TAП с гръцката газопреносна система, се посочва в прессъобщението. Междувременно продължаваме изграждането на Междусистемната газова връзка Гърция - България. Именно точката на свързване между TAП и IGB - Комотини, ще бъде точката на доставка на азербайджански газ след този преходен период от няколко месеца. Забавянето в изграждането на междусистемната връзка е заради пандемията от Covid-19. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Урок по предприемачество от реалния свят: Симона Косева вдъхнови ученици да приемат провала като път към успеха
Тръмп: Иран е разгромен, иска сделка, но тя не устроива Вашингтон
На днешната дата, 14 март. Световен ден на съня
Нов данъчен стимул: Бизнесът ще може да приспада 25% за изследователски разходи
„Парадоксът на успеха“, който кара дори победителите да се страхуват от провал
Традиция на MI6: Шефовете на френските и британските шпиони се срещат на мач по ръгби в Париж
Академия „Равен старт“ дава финансови съвети на ученици от квартал „Факултета“
На фокус следващата седмица: Централните банки излизат на преден план