FocusEconomics вещае стабилна икономическа перспектива за България

FocusEconomics вещае стабилна икономическа перспектива за България

FocusEconomics вещае стабилна икономическа перспектива за България

Нов доклад на експертната група със седалище в Барселона FocusEconomic предвижда стабилна икономическа перспектива за България. Документът е изготвен от десетима международни икономисти. Той предлага макроикономически анализ и прогноза за завитието на региона на Източна Европа. Предоставен е специално за списание „Мениджър“ и уеб-сайта му „Мениджър.Нюз“.

На базата на информация за бюджета на страната ни за 2013 г., авторите предвиждат че българският БВП ще нарасне с 1,4% през 2013 и 2,4% през 2014 г. Прогнозата им е различна и по-ниска от тази на правителството в оставка, спомената в наблюденията им. Икономистите отбелязват, че правителството очаква ръстът на БВП на страната ни да е 1,4% тази година и 3,1% през следващата.

От FocusEconomics посочват, че потребителските цени у нас през декември са се покачили с 0,4% спрямо предишния месец. Поскъпнали са храните и неалкохолните напитки, както и жилищата и домакинските уреди. В резултат, инфлацията е скочила от 3,9% през ноември до 4,2% през декември. Това е значително над нивото й от декември 2011 г., когато бе 2,8%. Очаква се, че през 2014 г. тя ще бъде 3,2%.

В доклада се посочва още, че международното производство на България се е покачило с 4,1% през декември миналата година, за разлика от ноември, когато е паднало рекордно с 2,1%. Основният двигател на този прогрес е възстановяване на реалния сектор, посочват експертите. В същото време обаче безработицата у нас се е покачила до 11,4% през декември, спрямо 10,4% през ноември, което се определя като негативен фактор.

Докладът е базиран на данни, последно актуални към февруари 2013 г. В него се посочва, че перспективата за региона на Източна Европа е стабилна.

Хърватската икономика се влошава. Moody's намали рейтинга на страната от Ba1 на Baa3. Влошава се и икономическата перспектива за Чехия. Там липсва икономически растеж в последното тримесечие на 2012 г. Индустриалното производство се понижава 12,5% през декември, което е най-големият му спад в последните 3 години. За Естония изгледите са умерени. Въпреки трудната външна икономическа среда БВП на страната се е увеличил през 2012 г. със „здравословните“ според наблюдателите 3,2%.

Прогнозата за Унгария се влошава. Последната информация от страната гласи, че икономиката й остава в депресия през четвъртото тримесечие на 2012 г. Индустриалното производство се свива за трети пореден месец през декември. Изгледите за Латвия също са посочени като умерени. През 2012 г. икономиката й се разраства с 5,5% - точно с толкова, колкото през 2011.

Литва се подобрява. FocusEconomics очаква икономиката й да се разшири с 3,1% тази година и с 3,4% през 2014 г. Влошена е перспективата за Полша, чиито БВП нарасна само с 2,0% през 2012 г. в резултат на сериозно забавяне във вътрешния сектор. Изгледите за Румъния също се влошават. Икономическата активност в страната остава подтисната, падайки 2,2% през декември спрямо същия месец на 2011 г. Позитивна бележка е, че безработицата в Румъния е намаляла до 6,5% през 2012 г., което стимулира възстановяването на вътрешното потребление.

Русия е посочена със статус „непроменено“. Предварителни данни от страната показват умерено развитие на БВП за цялата 2012 г. Той е нараснал с 3,4%. За сравнение през 2011 г. ръстът му е 4,3%. Забавянето се дължи на отслабване на вътрешното потребление, въпреки че външният сектор се подобрява в сравнение с годината по-рано.

В Словакия икономическите изгледи се влошават, докато в Словения, както и в България, състоянието е стабилно, посочва докладът. В Турция икономиката също е разглеждана със сигурна перспектива. Турската икономическа активност се е влошила в края на 2012 г. - индустриалното производство е паднало с 3,8% на годишна база. Разликата е значителна спрямо отчетения 11,3% ръст на икономиката през ноември. FocusEconomics очаква БВП на Турция да нарасне с 4,1% тази година и с 4,8% през 2014 г.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ