Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Петролните проблеми на Русия едва започват
Кремъл сложи край на петролната си война със Саудитска Арабия, но шокът от срива на цената на петрола започва да се отразява на бюджета на Русия, пише Блумбърг
Следващият месец руската хазна ще получава по-малко от 1 долар за всеки изнесен барел петрол, сочат изчисления на Блумбърг, базирани на данни на руското финансово министерство. Очаква се износните мита за петрола от Русия през май да паднат с 87% спрямо април.
„Нивото на износните мита е най-ниското от 2002 г“, заяви пред агенцията представител на руското финансово министерство.
Руското експортно мито на петрола се преизчислява ежемесечно въз основа на средната цена на сорта Юралс. Системата предпазва държавния бюджет от непосредствени шокове при рязък спад на цените. Според финансовото министерство средната цена на сорта Юралс е била малко над 19 долара за барел в периода между 15 март и 14 април
Рекордно ниските цените на черното злато са особено тревожни за Русия, тъй като приходите от износ на петрол и природен газ отговарят за около 40% от общите държавни приходи. Именно избягването на сериозен спад на приходите бе основната причина Кремъл да се съгласи на историческото споразумение с ОПЕК за свиване на добива петрол.
Руският президент Владимир Путин, който през март отхвърли предложението на Саудитска Арабия за намаляване на производството с 1,5 млн. барела на ден, наскоро прие свиване на добива с близо 10 млн. барела на ден. Сделката представлява опит за възстановяване на баланса на петролния пазар и избягване на по-нататъшни сътресения на фона на рекордния спад на търсенето и заплахата за увеличаване на добива от страна на Рияд.
В рамките на споразумението Русия ще намали производството си през май и юни с 2,5 млн. барела на ден до най-ниското ниво на добив от 2003 г. Това свиване на производството ще бъде „огромно предизвикателство“ за руската петролна индустрия поради сложните геологически условия, при които тя оперира, смята анализатор от Oxford Energy.
Руският министър на енергетиката Александър Новак обаче смята, че сделката е в интерес на икономиката и бюджета на страната.
„Макар че сделката, постигната от страните от ОПЕК+, ще помогне за стабилизирането на петролния пазар, сривът на търсенето е толкова голям, че не съществува възможно споразумение, което да го компенсира“, казват от Международната енергийна агенция (IEA). От агенцията очакват помещенията за съхранение на петрол да бъдат запълнени през лятото.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.