Петролът поевтиня на фона на опасенията за търсенето в Китай

Петролът поевтиня на фона на опасенията за търсенето в Китай

Цените на петрола се понижиха в ранната търговия в четвъртък, тъй като инвеститорите подходиха предпазливо на фона на намаляващото търсене на гориво в Китай поради ограниченията срещу разпространението на COVID-19, предаде Ройтерс.

Към 9:40 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,85 долара, или 0,81%, до 104,5 долара за барел, докато цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,78 долара, или 0,76%, до 101,2 долара за барел.

И двата бенчмарка се повишиха с над 30 цента в предходната си сесия на фона на опасенията за ограничени доставки в световен мащаб и намаляването на запасите от дестилати и бензин в САЩ

Администрацията за енергийната информация на САЩ заяви, че запасите от суров петрол на страната са се повишили с едва 692 хил. барела миналата седмица, което е под очакванията, докато запасите от дестилати, които включват гориво за отопление и дизел, са се понижили до най-ниското си ниво от май 2008 г. насам.

Китайската столица Пекин затвори някои обществени места и засили проверките в други, докато по-голямата част от 22-те милиона жители на града се включиха в масово тестване за COVID-19, насочени към предотвратяване на локдаун, подобен на този в Шанхай.

„Локдауните в Китай остават основният противник на повишаването на цените“, коментира Стивън Инс от SPI Asset Management.

Най-голямата петролна рафинерия в Азия - Sinopec Corp очаква търсенето на рафинирани петролни продукти в Китай да се възстанови през второто тримесечие, тъй като огнища на COVID-19 в страната постепенно биват поставяни под контрол.

Анализаторите също така посочиха, че забавянето на глобалния растеж поради по-високите цени на суровините и ескалацията на конфликта между Русия и Украйна може допълнително да изостри опасенията за търсенето на петрол.

Глобалната икономика ще се разраства по-бавно, отколкото се предвиждаше преди три месеца, според проучвания на Ройтерс сред над 500 икономисти.

Средните прогнози за глобален растеж, събрани в проучванията на Ройтерс този месец за над 45 икономики, бяха понижени до 3,5% за тази година и 3,4% за 2023 г. В проучването от януари прогнозите бяха за ръст от 4,3% през тази и 3,6% през следващата година.

За сравнение, прогнозата на Международния валутен фонд е за ръст на световната икономика от 3,6% и през двете години.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ