Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Петролът поевтиня на фона на примирието в Йемен*
Цените на петрола се повишиха в ранната търговия в понеделник, след като опасенията за ограничени доставки продължиха да тежат върху пазара, докато инвеститорите следят освобождаването на запаси от стратегическите резерви на големи нации-консуматори, предаде Ройтерс. В същото време договореното двумесечно примирие в Йемен даде надежда, че проблемите с доставките в Близкия изток могат да отшумят.
Към 9:15 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,80 долара, или 0,77%, до 105,2 долара за барел, докато цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,68 долара, или 0,69%, до 99,95 долара за барел. Двата сорта поевтиняха с 1 долара при старта на търгвоията днес.
През уикенда Организацията на обединените нации (ООН) съобщи, че водената от Саудитска Арабия коалиция и подкрепяните от Иран бунтовници хути са се договорили за двумесечно примирие – първо в историята на седемгодишния конфликт в Йемен. Саудитски петролни съоръжения бяха обект на атака от хути по време на конфликта.
„Тази деескалаци не облекчава отсъствието на руски петрол“, коментира в бележка Стивън Инес, управляващ партньор в SPI Asset Management.
Руската петролна индустрия беше засегната от западните санкции и от нежеланието на купувачите да търгуват с руски петрол след началото на войната в Украйна. Прогнозите за спад на доставките на руски петрол варират от 1 милион до 3 милиона барела на ден.
Цените на петрола поевтиняха с около 13% миналата седмица, след като президентът на САЩ Джо Байдън обяви, че ще освобождават по 1 млн. барела петрол на ден от резервите си в рамките на 6 месеца, започвайки от май.
Министерството на енергетиката на САЩ официално очерта продажбата на петрол от резерви за извънредни ситуации, а страните членки на Международната агенция по енергетика също се съгласиха да пуснат повече петрол в петък. От МАЕ казаха, че обемът на резервите, които ще бъдат освободени, ще бъде публикуван тази седмица.
„Съвместните усилия на САЩ и техните съюзници биха могли временно да балансират недостига на доставки през 2022 г., но това може да не е дългосрочно решение“, посочи в бележка Тина Тенг, пазарен анализатор в CMC Markets APAC & Canada.
„Освен това, производителите на петрол в САЩ може да не са склонни да увеличават производството, за да поддържат печалбата висока“, добави тя.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.