Петролът поевтиня на фона на смесените сигнали за доставките

Петролът поевтиня на фона на смесените сигнали за доставките

Цените на петрола се понижиха в ранната търговия в четвъртък, следвайки резкият скок през първата половина на седмицата, докато търговците анализираха по-голямото от очакваното увеличение на петролните запаси в САЩ на фона на затягането на глобалните доставки, пише Ройтер.с

Към 9:25 часа българско време сортът Брент поевтиня с 1,11 долара, или 1,06%, до 103,1 долара за барел, докато цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,74 долара, или 0,68%, до 108,0 долара за барел. Двата бенчмарка поскъпнаха с около 4% предходната сесия.

„Ръстът на търсенето започва да се забавя и картината за втората половина на годината изглежда все по-мрачна“, каза Вандана Хари от Vanda Insights.

Международната агенция по енергетика (МАЕ) предупреди, че от месец май нататък приблизително 3 милиона барела на ден руски петрол могат да се окажат извън пазара заради санкциите и доброволно ембарго от търговци и страни потребители.

Вероятността да бъде договорена забрана на вноса на руски петрол в ЕС да може да е почти нулева, но никой иска да каже това, коментира Хари.

В същото време големите световни търговски къщи планират да намалят покупките на суров петрол и горива от контролираните от държавата петролни компании от 15 май, предаде Ройтерс.

Въпреки сигналите, че прекъсването на глобалните доставки ще продължи, запасите от петрол в САЩ са се повишили с повече от 9 милиона барела миналата седмица, съобщи в сряда Администрацията за енергийна информация на САЩ. Анализаторите, анкетирани от Ройтерс, очакваха увеличение с едва 863 хил. барела.

Запасите от бензин в САЩ обаче са намалели с 3,6 милиона барела миналата седмица, като спад е регистриран и при запасите от дестилати.

„Цените на петрола изглеждат комфортно над нивото от 100 долара, тъй като търсенето в САЩ и Китай изглежда върви в правилната посока“, пише Едуард Моя, старши анализатор в OANDA.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ