Петролът поевтинява на фона на опасенията за локдауна в Шанхай

Петролът поевтинява на фона на опасенията за локдауна в Шанхай

Цените на петрола се понижиха в ранната търговия в понеделник, следвайки втория пореден седмичен спад, регистриран в петък, след като големите страни потребители обявиха планове за освобождаване на рекордни количества от своите резерви, предаде Ройтерс. На пазара се отразява и продължаващия локдаун в Китай.

Към 9:30 часа българско време сортът Брент поевтиня с 1,96 долара, или 1,91%, до 100,8 пункта, докато цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 2,08 долара, или 2,12%, до 96,18 пункта. Миналата седмица се Брентът се понижи с 1,5%, а WTI с 1%. През последните седмици двата бенчмарка са обект на най-волатилната си търговия от юни 2020 г.

Пазарът следи внимателно и случващото се в Китай, където властите наложиха локдаун в Шанхай в рамките на своята политика за „нулева толерантност“ към COVID-19. Китай е най-големият вносител на петрол в света.

Опасенията относно растежа на Китай бяха основната причина за спада на цените на петрола днес, тъй като няма признаци за скорошно премахване на локдауна в Шанхай.

„Растат страховете, че ако вълната от Омикрон в Китай се разпространи и в други градове политиката на страната за „нулев COVID”ще доведе до масови блокади, които ще се отразят негативно както на промишленото производство, така и на вътрешното потребление“, добави той.

Страните членки на Международната агенция по енергетика (МАЕ) ще освободят 60 млн. барела петрол от запасите си през следващите шест месеца, като от САЩ ще подкрепят МАЕ със същия обем в рамките на своето освобождаване от 180 млн. барела, обявено през март. Целта на тези мерки е да се компенсират нарушените доставки на руските петрол заради санкциите срещу Москва, наложени в отговор на инвазията й в Украйна.

В понеделник президентът на САЩ Джо Байдън ще проведе виртуална среща с индийския премиер Нарендра Моди, съобщи Белия дом. Съединените щати дадоха да се разбере, че не желаят да видят нарастване на руския внос на енергия в Индия.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ