Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Петролът поскъпна на фона на възможността за ембарго на ЕС върху руския нефт
Цените на петрола скочиха с над 3 долара за барел в ранната търговия днес на фона на информацията, че Европейският съюз обмисля възможността да се присъедини към САЩ в ембаргото срещу руския петрол, предаде Ройтерс.
Към 9:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 3,32 долара, или 3,08% до 111,3 долара за барел, докато цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 3,55 долара, или 3,39%, до 108,3 долара за барел. В петък цените на двата сорта се повишиха съответно с 1,2% и 1,7%.
Този ръст идва преди разговорите тази седмица между правителствата на Европейския съюз и президента на САЩ Джо Байдън в рамките на поредица от срещи на върха, които имат за цел да засилят натиска на Запада върху Русия заради инвазията й в Украйна. Правителствата на ЕС ще обмислят дали да наложат петролно ембарго на Русия.
На фона на малкото признаци за успокояване на конфликта, фокусът с върна върху това дали пазарът ще може да замени руските доставки, засегнати от санкциите.
„Атаката на хутите срещу саудитски енергиен терминал, предупреждения за структурен недостиг в производството от ОПЕК и потенциално петролно ембарго на Европейския съюз срещу Русия доведоха до скок на цените на петрола в Азия“, каза старшият анализатор на OANDA Джефри Хали в бележка.
„Дори войната в Украйна да приключи утре, светът ще бъде изправен пред структурен енергиен дефицит благодарение на санкции срещу Русия“, добави той.
През уикенда атаките на йеменските бунтовници хути предизвикаха временен спад на производството в съоръженията на петролната компания Saudi Aramco в град Янбу, подхранвайки напрежението на напрегнатия пазар на петролни продукти, където Русия е ключов доставчик.
Последният доклад на Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници, начело с Русия, известни като ОПЕК+, показа, че някои производители все още не могат да покрият квотите си за доставки.
Според източници на Ройтерс производството на ОПЕК+ за февруари е било с 1 млн. барела по-ниско от целта, която включва увеличение с 400 хил. барела на ден всеки месец, след като групата отмени съкращенията, въведени заради пандемията през 2020 г.
Двете страни от ОПЕК, които имат капацитет за незабавно увеличаване на производството, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства, досега се противопоставиха на призивите от страна на големите потребители да увеличат производството по-бързо, за да помогнат за намаляване на цените на петрола.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.