Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Петролът поскъпна на фона на опасенията за доставките
Цените на петрола се повишиха в ранната търговия в петък на фона на опасенията от прекъсване на доставките, тъй като западните санкции ограничават износа на суров петрол и петролни продукти от Русия, пише Ройтерс.
Към 9:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,73 долара, или 0,68%, до 108,3 долара за барел, докато цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,59 долара, или 0,56%, до 106 долара за барел.
И двата сорта се очаква да приключат седмицата с ръст, като WTI е на път да отбележи пет поредни месечни повишения. Цените на петрола са подкрепени от нарастващата вероятност Германия да се присъедини към други държави-членки на Европейския съюз в опитите за налагане на ембарго върху руския петрол.
Въпреки това цените на петрола остават нестабилни, тъй като Китай не дава знаци за облекчаване на ограничителните мерки срещу разпространението на коронавируса въпреки ефектът, който те имат върху икономиката на страната и глобалните вериги за доставки.
„С увеличаването на пълните и частичните локдауни от март, икономическите показатели на Китай се понижиха още повече. Сега очакваме БВП на Китай да се забави допълнително през второто тримесечие“, посочва в бележка Янтинг Джоу от Wood Mackenzie.
„Нестабилността на петролния пазар ще продължи, с потенциал за по-широко разпространено и продължително блокиране през май и след това, което изкривява краткосрочните рискове за търсенето на петрол в Китай“, добави той.
От страна на предлагането, ОПЕК+ вероятно ще се придържа към съществуващата сделка и ще договори друго малко увеличение на производството за юни, след срещата на картела на 5 май, заявиха пред Ройтерс източници от групата производители.
Производството на петрол в Русия обаче може да спадне с до 17% през 2022 г., показва документ на министерството на икономиката, видян от Ройтерс в сряда, тъй като западните санкции, наложени на Москва заради нейната инвазия в Украйна, подкопават инвестициите и износа.
Санкциите също така затрудняват руските кораби да изпращат петрол до клиенти, което накара Exxon Mobil Corp да обяви форсмажорни обстоятелства за операциите на проекта „Сахалин-1“ и да намали добива.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.