Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Петролът поскъпна на фона на опасенията за доставките
Цените на петрола се повишиха в ранната търговия в сряда, следвайки спад с 9% през предходните две сесии, като този резултат се дължи на опасенията за доставките, докато Европейският съюз работи по намиране на подкрепа за забрана на вноса на руски петрол, пише Ройтерс.
Към 9:00 българско време сортът Брент поскъпна с 2,36 долара, или 2,30%, до 104,8 долара за барел, докато цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 2,25 долара, или 2,26%, до 102 долара за барел. В началото на търговията и двата сорта поевтиняха с над 1 долара.
Цените на петрола последваха поевтиняването на суровините и акциите тази седмица поради опасенията за удара върху икономическата активност от продължаващите локдауни в Китай заради пандемията от COVID-19 и повишаването на лихвените проценти в САЩ.
Въпреки това предизвикателствата пред предлагането доведоха до поскъпване днес. Европейският съюз иска да наложи ембарго върху вноса на руски петрол, но за да влезе в сила такова, то трябва да бъде одобрено от всички страни членки. Предложението среща силна опозиция от Унгария, докато други европейски държави изразяват опасения, че техните икономики могат да пострадат.
Въздействието на ембаргото може да бъде ограничено, ако забраната бъде смекчена, за да облекчи притесненията на източноевропейските страни членки, но според анализаторите дори не толкова строги мерки срещу вноса от Русия могат да доведат до повишение на цените.
„Дори и някои от мерките да бъдат разхлабени, санкциите от ЕС вероятно ще доведат до значимо намаляване на вноса на петрол и рафинирани продукти“, коментира бележка анализаторът на Commonwealth Bank Вивек Дар.
Подчертавайки опасенията за доставките, министърът на енергетиката на Обединените арабски емирства Сухаил ал-Мазруи предупреди във вторник, че когато търсенето на гориво се възстанови от пандемията на коронавирус, Организацията на износителките на петрол ОПЕК и нейните съюзници, начело с Русия, по-известни като формата ОПЕК +, няма да са в състояние да посрещнат търсенето без допълнителни инвестиции.
Неговите коментари последваха тези на министъра на енергетиката на Саудитска Арабия принц Абдулазиз бин Салман, който заяви, че светът трябва да обърне внимание не само на ограничените доставки на суров петрол, но и на недостатъчния енергиен капацитет в по-общ план.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.