Петролът поскъпна след разхлабване на COVID мерките в Шанхай

Петролът поскъпна след разхлабване на COVID мерките в Шанхай

Цените на петрола се повишиха в ранната търговия във вторник, тъй като опасенията от спад на търсенето в Китай отслабнаха, след като властите в Шанхай разхлабиха някои ограничителни мерки, свързани с COVID-19, а ОПЕК предупреди, че няма да може да увеличи добива си достатъчно, за да компенсира загубените руски доставки.

Към 8:45 часа българско време сортът Брент поскъпна с 1,95 долара, или 1,98%, до 100,4 долара за барел, докато цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 2,05 долара, или 2,17%, до 96,34 долара за барел. И двата сорта поевтиняха с около 4% в понеделник.

Властите в Шанхай заявиха в понеделник, че повече от 7 000 жилищни единици са били класифицирани като райони с по-нисък риск, след като там не са докладвали нови инфекции в продължение на 14 дни. В резултат районите около тях могат да бъдат отворени.

„Пазарните настроения са колебливи, както по отношение на предлагането, така и на търсенето“, каза Вандана Хари, основател на Vanda Insights.

Частичното облекчаване на локдауна в Шанхай премахна част от натиска върху търсенето на петрол в Китай.

Междувременно Европейският съюз изготвя предложения за петролно ембарго на срещу Русия заради нахлуването й в Украйна, заявиха в понеделник някои външни министри от блока. В момента обаче няма споразумение между страните от ЕС за ембарго на вноса на петрол от Русия,.

„Петролният пазар все още е уязвим от голям шок, ако руската енергетика бъде санкционирана. Този риск остава на масата“, пише Едуард Моя, старши пазарен анализатор в OANDA.

Възходът на петролните пазари във вторник е резултат и от предупреждението на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), че около 7 милиона барела на ден руски петрол и могат да бъдат загубени поради санкции. От ОПЕК са категорични, че не е възможно тези количества да бъдат компенсирани.

Предварително проучване на Ройтерс показа, че запасите от суров петрол в САЩ вероятно са се повишили с 1,4 милиона барела през седмицата до 8 април, след като в продължение на три последователни седмици бе регистриран спад.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ