Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Петролът поскъпва на фона на опасенията за доставките
Цените на петрола се повишиха до триседмични върхове в ранната търговия в понеделник на фона на нарастващите опасения от ограничаване на глобалното предлагане, тъй като задълбочаващата се криза в Украйна повиши вероятността от по-тежки санкции от страна на Запада срещу Русия, предаде Ройтерс.
Към 8:55 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,56 долара, или 0,50%, до 112,3 долара за барел, след като по-рано достигна 113,80 долара за барел – най-високото ниво от 30 март насам.
Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,46 долара, или 0,43%, до 107,4 долара за барел. По-рано сортът поскъпна до 108,55 долара за барел.
И двата бенчмарка напреднаха с 2,5% миналия четвъртък на фона на новините, че Европейският съюз върви към приемане на поетапна забрана на руския петрол, за да даде време на Германия и други страни да се договорят с алтернативни доставчици.
Миналата седмица Международната агенция по енергетика (МАЕ) предупреди, че от месец май нататък приблизително 3 милиона барела на ден руски петрол могат да се окажат извън пазара заради санкциите и доброволно ембарго от търговци и страни потребители.
Производството на петрол в Русия продължи да се понижава през април, намалявайки със 7,5% през първата половина на месеца в сравнение с март, съобщи агенция Интерфакс в петък.
„Петролният пазар вероятно ще поддържа възходяща тенденция тази седмица на фона на ограничено допълнително предлагане, идващо от големите производители на петрол, което да компенсира намаления поток от Русия“, каза Казухико Сайто, главен анализатор във Fujitomi Securities Co Ltd.
Организацията на износителките на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, начело с Русия, известно общо като ОПЕК+, отблъснаха западния натиск за увеличаване на производството с по-бързи темпове и се придържат към предварително договорено споразумение за увеличаване на доставките.
Доклад на ОПЕК миналата седмица показа, че добивът на ОПЕК през март се е увеличил само с 57 000 барела на ден до 28,56 милиона барела на ден, изоставайки от нарастването с 253 000 барела на ден, което е разрешено според споразумението на ОПЕК+.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.